Sverigedemokraterna

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
fantasier Kille, 30 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 17:51
fantasier Kille, 30 år

Ja så nu kanske du inser att kapitalismen är problemet? (fattigdomen), omvärldens problem.. Jag tror om kapitalismen försvann så hade vi kunnat enas om att inte födda så många barn. Istället för att en diktator ska komma och berätta det för folket, när diktatorn redan hjärntvättat folket att födda och köpa så mycket som möjligt.

Hexplanta 33 år

755 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 17:52
Hexplanta 33 år

åh gud du är ju agnostikern nvm diskussion slut

heaton2001 59 år

4 262 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 17:58
heaton2001 59 år

Klassklyftor och kapitalism går hand i hand men vafan har det med linas bildlektioner att göra??? Topic pls. Det här är ett riktigt problem

Byebye Kille, 30 år

2 081 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:03
Byebye Kille, 30 år

Citat från LMZ666:


Citat från antonoez:

Citat från LMZ666:

Citat från antonoez:

Citat från LMZ666:

Citat från LouieLouie:

Citat från fantasier:

Ja tänk om vi svenskar var tvungen att skära ner på våran egen levnadsstandard för att höja andras. Det vore faktiskt riktigt hemskt.

Hoppas du är ironisk nu annars blir jag rädd

Detta skulle kunna ses som ett klart bevis på våran egoism... vi tänker bara på oss själva och våran levnadsstandard men skiter i folk som har det sämre. Är det acceptabelt?

Varför skulle egoism vara någonting dåligt? Vad är din mening i livet? Att gå ner på knä för andra?

Så du menar att det är bara fånigt att bry sig om andra människor? Vad skulle du säga om du själv behövde akut hjälp och ingen bryr sig om dig? Vi människor är faktiskt skyldiga att respektera och hjälpa andra människor i nöd.

Om jag levde i ett sådant samhälle så skulle jag få anpassa mig. Men nu lever jag i Sverige, där samhället finns till för att säkerställa medborgarnas trygghet. Man sätter alltså en gräns i ens rättigheter i utbyte mot att känna sig trygg, ekonomiskt, fysiskt osv. I dom ramar som man lever inom så gynnas man om man är egoistisk eller hur? Om man prioriterar sin egna framgång. En egoist kan hjälpa andra också även om du inte tror det. Så det är inte så hemskt som du får det att låta. Vad får dig att "bry dig" om människor så mycket? Om du inte fick ut nånting av det själv så skulle du inte göra det. Jag gissar på att du har dina åsikter för att platsa i den omgivning som du befinner dig i.

Hjälper man andra så kan man knappast kalla sig egoist. Och det är ju klart att man ska ha sina egna framgångar i första hand... och jag själv tycker att jag gör ganska mycket för andra människor, jobbar som personlig assistent i en daglig verksamhet, är jourhavande kompis i en grupp och psykisk ohälsa och volontärjobbar i en flyktingförläggning... så nä, jag har inte mina åsikter för att platsa i en omgivning... skulle nog tro att jag är bland dom få i min omgivning som verkligen gör saker för andra.


En egoist kan göra någonting som egoisten gynnas av, men som andra också gynnas av. Vem säger att Egoism knyts till t.ex materialism? (även det gynnas andra av)
Hur som helst får du ut någonting av att hjälpa andra människor. Dessutom så fick din omgivning nån gång dig att tycka som du tycker. Du skriver på den här tråden, men varför? För att DU vill. När du gör som DU vill är du en egoist. Alla människor är det i grund och botten. Att handla med enlighet om vad man själv vill är alltid någonting bra för individen. Snälla försök berätta igen hur du inte handlar egoistiskt? Och om du nu får handla i enlighet med vad du själv vill(och lag), varför skulle inte andra få det? Idiotiskt att man ska behöva skämmas för att man handlar egoistiskt.

fantasier Kille, 30 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:05
fantasier Kille, 30 år

Trodde aldrig i mitt liv att jag skulle se en människa argumentera och försvara egoism.. Seriöst?? Eller har jag bara missuppfattat diskussionen?

heaton2001 59 år

4 262 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:07
heaton2001 59 år

Nä, du projicerar bara

fantasier Kille, 30 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:09
fantasier Kille, 30 år

Citat från Prinsessa2001:


Nä, du projicerar bara

på vilket sätt?

Byebye Kille, 30 år

2 081 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:10
Byebye Kille, 30 år

Just proving a point, dessutom är det kul att argumentera.
Själv önskar jag nog att jag var mer egoistisk men min moral begränsar mig.

heaton2001 59 år

4 262 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:11
heaton2001 59 år

Citat från fantasier:


Citat från Prinsessa2001:

Nä, du projicerar bara

på vilket sätt?


Du förutsätter att alla tycker egoism är 100% dåligt för att du själv tycker det.

fantasier Kille, 30 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:11
fantasier Kille, 30 år

"Ego is a structure that is erected by a neurotic individual who is a member of a neurotic culture against the facts of the matter. And culture, which we put on like an overcoat, is the collectivized consensus about what sort of neurotic behaviors are acceptable. "

terrence mckenna

Ja jag förutsatte faktiskt att alla tyckte det, men du kanske har rätt. Vissa tycker väl egoism är bra, men antar att dessa personer lider av personlighetsstörningar så som narcisism.

heaton2001 59 år

4 262 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:23
heaton2001 59 år

Japp. Så svart och vit är världen. Alla som inte delar min världsbild har hjärnspöken :P

fantasier Kille, 30 år

273 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:25
fantasier Kille, 30 år

men du, jag är faktiskt agnostiker..

heaton2001 59 år

4 262 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:27
heaton2001 59 år

Du är faktiskt slut i huvvet

Byebye Kille, 30 år

2 081 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:30
Byebye Kille, 30 år

oh its a quote, has to be something smart!
Du verkar inte ha någon omfattande uppfattning om vad egoism är för någonting.
Visst. En del egoister kanske lider av personlighetsstörningar. Det är ju inte inom normen att gå emot normen (if not hipster). Det krävs ju någonting extra för att gå emot det som "belönas". Det kan vara personlighetsstörningar. Eller så kan det kanske vara att personen i fråga använder sin kognitiva förmåga och kommer fram till någonting som faktiskt går ihop. Så du tror helt enkelt inte på glasklar fakta som hur vårat psykiska belöningssystem fungerar?

Med egoister (rad 3) menar jag såna som helt enkelt tycker att det är okej att vara egoistisk. Det sägs ju at många chefer har psykopatiska tendenser tillexempel. So what? Dom skapar arbetstillfällen osv, vilket gynnar andra. Drygt att säga att alla som tycker annorlunda har någon störning? Låter inte som något som skulle komma från en ideal medmänniska.

Quidproquo Kille, 34 år

6 992 forumsinlägg

Skrivet:
27 januari 2016 kl. 18:31
Quidproquo Kille, 34 år

Citat från Prinsessa2001:


Jag hävdar motsatsen. Hjälp på liten och tillfällig bekostnad på vår egen bekvämlighet.

"liten och tillfällig"???? 70 miljarder för initialt mottagande och det räknar inte ens med kostnader för de övriga 6 åren det tar att komma i arbete för GENOMSNITTET. Dvs efter 7 år har 50% av de som kommer jobb. Det är dessutom en ackumulativ kostnad.

Ni är helt från vettet ni som tycker det borde vara öppna gränser eller fortsatt samma volymer som tidigare. Ni är farliga för Sverige.


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet