Straff för plankning (festival)
Okej, nu vill jag inte höra massa "köp biljett istället" för så är inte läget, fattat?!
Tack...
Ja, jag och en kompis hade tänkt att skutta förbi vakterna på något smidigt sätt och då tänker jag såklart på konsekvenserna.
Så vet någon vad det är för straff om man åker fast?
Böter förmodligen, då är frågan hur mycket?
Cirkabelopp uppskattas också!
Tack tack!
Rensat.
VICTOR, DU ÄR JU RIK FÖR I HELVETE
Att planka in på festival är ju olaga intrång. Så är det i alla fall på peace&love. Vet inte riktigt vart det är du ska planka in men ja.
tror inte du får böta.. kanske om du fortsätter planka efter du blivit tagen, va ja tror iallafall
Gör ni det tillräckligt smidigt slipper ni förmodligen böter.
Men enligt mig är det inte värt det. skulle förmodligen hamna under olaga intrång eller något sånt, och då kan det bli ganska ruskigt, du vill inte ha det i bagaget när du söker jobb etc...
Jag skulle kunna tänka mig att det blir några hundringar, kanske tusen spänn.
fängelse i värsta fall
Väldigt blandade siffror här hör jag... ingen som har lite med kunskap och kanske "erfarenhet" av detta?
jag vet inte, har alltid lyckats att planka in utan problem :3
Nejmen.
När jag jobbade på PIP och vi fångade plankare, så blev dem bortförda till polisstationen, anmälda och förmodligen ersättningsskyldiga.
Angående Olaga intrång.
Såhär säger brottsbalken.
6 § Den som olovligen intränger eller kvarstannar där annan har sin bostad, vare sig det är rum, hus, gård eller fartyg, dömes för hemfridsbrott till böter.
Intränger eller kvarstannar någon eljest obehörigen i kontor, fabrik, annan byggnad eller fartyg, på upplagsplats eller på annat dylikt ställe, dömes för olaga intrång till böter.
Är brott som i första eller andra stycket sägs grovt, dömes till fängelse i högst två år.
Men det är nog att ta i :>
Jag har plankat in massor av gånger på campingen. För banden skiter jag oftast i. Men en gång på arvika så gick jag till en av personalen och sa att när jag vaknade upp i morse så va mitt band borta mm. Och han hämtade någon annan och så sa den personen hur fan kan man tappa bort bandet. Och så sa jag att jag va full osv. Och så fick jag följa med till ett ställe där jag fick ett band. Så kan du troligen göra för att få ett band om du plankar in. Och har hänt en gång att jag blivit tagen och då så tog han bara hårt tag det om min arm och gick ut med mig och va arg. Sedan hoppade jag in lika fort igen. Så dom slänger nog bara ut dig och säger att dom inte har tid med det här.^
Skulle tro att du bar utslängd och böter om du har otur.
Dock om du har väldigt otur så åkeru på en "prick".
Det är det sista du vill ha kan jag lova dig.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet