Stötta transexuella!
Citat från Kneko
Varför ens följa tråden om man bara sitter och blir äcklad av innehållet? Undrar bara.
(Uppenbart svar, jag vet. åh)
bra underhållning
Citat från Stringburka
Citat från CorekadSnubbe
det var nog det vidrigaste jag hört idag.
Å andra sidan finner den icke-snedknullade delen av befolkningen att högerskinheads som dricker öl och slåss på fritiden är rätt vidriga, så jag tror det jämnar ut sig bra i längden :)
hmm.. det eller finniga afaäckel som kastar sten på alla som har en annorlunda åsikt?
I denna tråden får man inte göra annat än att hylla transexuella.
Har du en negativ åsikt kommer du bli smutskastad.
Citat från moeb
I denna tråden får man inte göra annat än att hylla transexuella.
Har du en negativ åsikt kommer du bli smutskastad.
"Har du en negativ åsikt kommer du bli smutskastad." point proven.
smutskasta mig hur mycket du vill äckel alla vet ju att du skjuter heroin
Det handlar in om "precis i själva könsoperationen" utan om könsbytet (det är en jävla skillnad även fast det kanske låter konstigt)
För stegen som en person som misstänker sig vara transexuell (eller vet om de) måste ta för att faktiskt rent juridiskt ska få byta kön är lång och komplicerad och handlar absolut inte om att "klippa av sig sin penis" eller "bygga en penis där det en gång var en vagina". Det är mycket mer än så och alla som byter kön utför inte de absoluta könskorrigeringen.
Steriliseringen är, i dagsläget, en del av de procedurer som enligt lag Måste utföras för att en person ska kunna få den statliga diagnosen som Transexuell och då också få juridiskt byta kön.
Detta är de som de vill stoppa. För anledning till att byta kön är ju för att man ska få rätt kropp till sig själv, att inte vara fast i fel kön. Det måste inte handla om att man har en snopp eller snippa, utan kan också vara hur det känns att vakna på morgonen och känna sig "rätt".
Eftersom det faktiskt involverar en viss risk för livet att utföra den absoluta könskorrigeringen så utför inte alla som juridiskt bytt kön detta. En del känner att det kan vara okej med de förändringar som hormonet och möjliga skönhetsopperationer har gjort.
Men att tvångs sterilisera de som vill få en diagnos som Transexuell och därmed beröva dem deras rätt till biologiska barn är utdaterat och fel, därför reagerar folk.
Hoppas jag klargjort ungefär vad det handlar om för dem som inte har läst på på andra ställen eller inte riktigt förstår vad det handlar om, det är ju faktiskt lite småkomplicerade grejer!
tate:Kändes ganska riktad mot mig eftersom att han anser att man ska stötta transsexuella och det gör inte jag alltså har jag enligt honom en negativ åsikt, dessutom skrev han DU under MITT inlägg
jonoy52:
Din text är otroligt oläsbar.
Orkade inte ens försöka att ta mig igenom den texten.
Citat från CorekadSnubbe
Kändes ganska riktad mot mig eftersom att han anser att man ska stötta transsexuella och det gör inte jag alltså har jag enligt honom en negativ åsikt, dessutom skrev han DU under MITT inlägg
Han menade att om man inte håller med om detta så kommer man bli smutskastad.
Att han skriver "du" har med att "du" riktas åt läsaren och inte åt en enskild individ.
Citat från Tate
Citat från CorekadSnubbe
Kändes ganska riktad mot mig eftersom att han anser att man ska stötta transsexuella och det gör inte jag alltså har jag enligt honom en negativ åsikt, dessutom skrev han DU under MITT inlägg
Han menade att om man inte håller med om detta så kommer man bli smutskastad.
Att han skriver "du" har med att "du" riktas åt läsaren och inte åt en enskild individ.
handlar inte om vad han menade,utan vad han skrev. Dessutom var det riktat mot mig ändå eftersom att jag inte stöttar transsexuella.
Påskrivet, delat.
Du lever verkligen upp till ditt namn.
Nej, det var inte riktat emot dig, jag kan inte påstå att jag är så vidare mycket för detta ;)
Citat från moeb
^
Din text är otroligt oläsbar.
Orkade inte ens försöka att ta mig igenom den texten.
Då kanske du inte ska vara med och argumentera. Men ifall du vill vara med och argumentera, så föreslår jag att du läser på först :) Jag ger gärna dig en bra plats att starta på så att du, och de flesta andra som argumenterar här i tråden, en chans att faktiskt förstå vad det är ni argumenterar om.
Det viktigaste som ni alla behöver förstå, och som borde stått i OP:s start, är att definitionen av att vara transexuell inte ligger i att operera bort sitt biologiska kön. ALLTSÅ INTE ATT MAN KLIPPER AV PENIS ELLER VAGINA.
För att kunna argumentera om detta ämne så lös först på om stegen från ingen diagnos till en diagnos. Där borde du, och de flesta andra, hitta infon som behövs för att ni ska förstå skillnaden.
Citat från CorekadSnubbe
handlar inte om vad han menade,utan vad han skrev. Dessutom var det riktat mot mig ändå eftersom att jag inte stöttar transsexuella.[/i]
Du är den enda som misstolkar detta. Varför? Jo, för att du har fortfarande intellektet hos en 14åring som tror att hela världen emot dig.
Och ja, det jag skrev var riktat emot dig, bara så du inte fortsätter att misstolka allt som du läser.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet