Stockholm. Hata, älska, varför?
Citat från YouMakeMeHigh
^ Ovanstående, sug av mig, Göteborg e bästa staden.
Och sthlm suger. Alla är otrevliga o stressiga.
Nope, vet inte vad du gör när du är i Stockholm, men det stämmer ju inte vidare bra.
Gbg är bättre.
Fast i Stockholm går man inte vilse!
Stockholm är bäst.
Älskar Stockholm
Om jag får komma med min professionella åsikt...
Gissar på att dom flesta är inne i innerstan, där ni finner det stressigt, jobbigt och otrevligt. Låt mig då berätta....
ITS A MOTHERFUCKING STORSTAD U FUCKERS ARE U SO FUCKING RETARDED ATT NI TROR ATT DE SKA VARA SOM ATT RULLA FÖRBI GALLERIAN I ERAN HELVETEHÅLA?
ok.. dom flesta människorna i innerstaden är inte stockholmare, det är turister från utlandet och runt om sverige. Om ni vill se de riktiga Sthlm så bör ni ha kontakt med någon som har bra kontakter.
ja tar 500spänn för en kväll.
Jag kommer från Sthlm och finner varken folket här eller någon annan stans jobbigt. ja, stockholm är en storstad, så de är stressigt, men inte vid alla tidpunkter.
Sen att "utomstående" uppfattar Stockholmare som jobbiga o.s.v är kanske för att folk kanske har svårt att släppa in "annorlunda" folk, eller vad jag ska säga.
Göteborg är tråkigt.
Bott här i snart 10 år och börjar tröttna.
Dock har jag bara varit i Stockholm 3 gånger, varav en jag glömt bort.
Verkar vara en bra stad. Men öh, Har inte gått runt och tittat på allt som finns.
AHHHA har bah varit på plattan och nån galleria jag inte vet namnet på.
Att säga att alla i Stockholm är otrevliga och dryga är ungefär som att säga att alla skåningar är perversa nekrofiler.
Helt skruvat med andra ord.
Och Stockholm är inte särskilt mycket mer stressad än andra stora städer i Sverige, visst T-Tunneln kanske inte är asnice men det är liksom inte meningen att man ska ha picknick där.
Stockholm är Sveriges näst bästa stad.
Efter Visby <3
Citat från BoBoBoornFree
Att säga att alla i Stockholm är otrevliga och dryga är ungefär som att säga att alla skåningar är perversa nekrofiler.
Helt skruvat med andra ord.
Och Stockholm är inte särskilt mycket mer stressad än andra stora städer i Sverige, visst T-Tunneln kanske inte är asnice men det är liksom inte meningen att man ska ha picknick där.
Stockholm är Sveriges näst bästa stad.
Efter Visby <3
tack, är lite kär i dig nu<3
Jag hatar icke, fast samtidigt är jag inte så glad för denna stora stad som aldrig är tyst.
Världens finaste stad, imo.
stockholm är det väl inget fel på men verkar vara sjukt stressig stad o alla tunnelbanor o mkt folk känns för stressigt men om man bor där är det väl en annan sak liksom
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet