Steve Jobs död
VHS
Tjej, 28 år
Hans död kommer påverka apple som fan.
R.I.P Steve Jobs. :(
Orks
36 år
Citat från Perplext
Citat från Orks
Ett företag eller förening tappar alltid en viss kärna när en kreativ kraft går ur.
Absolut, men som du säkert kan hålla med om är det ytterst marginellt. Jobs byggde upp Apple, han kom med fantastiska idéer i början men efter hand kan man utgå från att hans del i det hela blev allt mindre och mindre i takt med att företaget växte. På senare år har han knappast haft särdeles mycket tid att lägga på Apple då hans hälsa varit svag vilket efter ett antal år märktes med att han avgick från VD-posten. med det i åtanke är min tro att Steve Jobs i den roll han innehade månaderna innan sin död vare sig är oersättlig eller nödvändig för företagets framgång, speciellt med tanke på att posten bara tillkom för att Jobs avstod VD-posten. Ur marknadsföringsperspektiv kan det vara en motgång men i övrigt tvivlar jag på att effekterna sträcker sig längre än möjligtvis till att påverka aktievärdet i 1-2 månader
Å andra sidan producerar ju Apple mer eller mindre iPhone-uppdateringar uteslutande i dagsläget, så de är möjligen redan på väg utför.
Pansartax
Kille, 32 år
Well, looks like an apple a day ...*glasses off* ... does keep the doctor away.
esgil_
Kille, 28 år
Rest in peace.
IDGAF
Kille, 28 år
When Reagan was president we had Johnny Cash, Bob Hope and Steve Jobs.
In Obama's America, no Cash, no Hope and no Jobs.
Murtain
Kille, 33 år
Blev faktiskt lite ledsen när jag fick höra det på radion. Har blivit väldigt fascinerad av just Jobs och hur han har byggt upp ett av världens mest värdefulla företag.
XxBlackSoulxX
Kille, 30 år
Fan va mkt stört folk som kommenterar här.
BMTHEROIN
Kille, 35 år
Citat från XxBlackSoulxX
Fan va mkt stört folk som kommenterar här.
De som dyrkar eller de som hatar?
ziggeyy
Tjej, 32 år
Visst, skitsorgligt men "HAN FÖRÄNDRADE SÅ MÅNGA LIV" gör mej bara trött.
Emo_Oddmaster
Kille, 35 år
Min kommentar finns
PajEN
Tjej, 32 år
jag hoppas apple dör med honom
Rozzor
Tjej, 60 år
Citat från Orks
Det vore nog bäst. Apple är ändå värdelöst. Vad ska man ha en Apple-dator till? Ren skit. Vidrig marknadsstrategi har de med.
närå, macbooks är fina. men för dyra. iphone är också fin. med abonnemang kostar den inte mer än en sony ericsson av senaste modell. men du har förmodligen inte ägt en appleprodukt
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet