Spöken, poltergeists, andar och övernaturliga ting!
Jag har ett barn och en moder som står vid dörr öppnigen, Ibland sitter dom vid min säng o ibland går dom runt i mitt rum, Hur jag vet detta? för jag har sett dom, Jag ser många andar där jag går, vissa tycker att jag bara inbillar mig, men hur kan jag göra det när jag fick kontakt med min döda morfar och min bästis döda vän som tog självmord? Ingen kan förklara det förutom dom som är på andra sidan
ursh jag gillar inte sånthär >__> jag är spökrädd liksom. När vi flyttade in till stockholm sa min mamma att det fanns en liten pojke i våran förra lägenhet, och jag hade inte märkt något alls, eftersom jag inte visste vad det övernaturliga var..
Men hon sa att hon ofta såg en liten pojke i randig tröja vanka runt i hallen, hon som är otroligt lugn med sådant, reagerade inte så starkt, tills en natt då hon vaknade av att någon puttade på henne och hon vaknade, så står jag bredvid henne, och säger
Mamma..jag kan inte sova..
Så hon frågar varför, då säger jag
Det står en pojke i randig tröja i mitt rum och stirrar på mig.
Ehe de hände en asskumm grej igår hehe fast den va inte sååå skum men skum ändå hehe
Jag va me en kompis och skulle gå in till hans lägenhet, och så kollade ja mot en dörr som va typ brevid fast vinklad mot oss
asså så såg ja skepnaden av någon som stod där någon kraftig man i luva som stod och glodde på oss,
sen kom min kompis huvud ivägen så ja såg inget men det var bara för nån sekund och när ja såg dörren igen så var
personen poff borta dahm dahm daaah haha
haha ah finns säkert nån förklaring men tyckte de va lite kul att berätta ^^
Du kan ju aldrig bevisa emot det övernaturliga.
Kan vi inte bara acceptera att vissa tror på spöken och andra inte? Så kan folk få fortsätta att berätta om sina övernaturliga upplevelser (som jag btw tycker är grymtintressant att läsa).
Okej, bara för att hoppa in. Om allting har en logisk förklaring och spöken inte finns. Förklara fenomenet Tunguskahändelsen, samt Tjernobyl. Nån tomte för 2000 år sedan sa att det skulle ske värsta grejen i framtiden (de sju synderna eller vadfan det nu heter). Det ska uppenbarligen komma någon stjärna och explodera, och allt skulle bli förgiftat samt att alla skulle bli sjuka och dö och "stjärnan heter Malört". 2000 år senare smälter ett kärnkraftverk ner i Tjernobyl och bildar världens ljussken. Och allt blir förgiftat. Tjernobyl är malört på ryska.
Förklara det för mig, tack.
Annars har jag varit med om en jävla massa grejer...
Det spökar i vårat hus, blir till is och ligger och skakar som ett aspblad när något händer. Hatar det även om jag tycker det är skit spännande. .___.
Alla i min familj har hört att det låter som någon går i trappan, vi har hört konstiga ljud så som klösningar/knackningar på väggar och dörrar,kännts som att någon lagt sig brevid i sängen har både jag och min bror märkt ett antal gånger,sedan att gardiner har har rört sig ( som det gör när det blåser ) fast alla har vart uppe och kollat att det var stängt överallt.. D: skitäckligt.
Hatar hur folk tycker man är dum i huvudet och vägrar tro på en när man berättar om övernaturliga saker och ting, fu.
Men för att gå OnT: Bodde på landet förut. Hade tre hundar, fem hästar och 12 katter. Katternas katt (fet kisse som skrämde slag på vildsvinen till och med), hoppade in genom ett fönster som inte var öppet när jag lämnade huset, och skrek som en idiot utanför min dörr. Hela huset hade dessutom fått strömavbrott av någon oförklarlig anledning, dock inte stora stugan som jag befann mig i tidigare. Alla som var hemma var där, så ingen har gått upp och stängt av strömmen manuellt. Dessutom hörs steg i huset. Och dunsar. Typ.. Som om en Grand Danois skulle hoppa bock med yllesockor på sig. Katten som kom har aldrig reagerat så förut heller.
Kollade sen förrådet där elskåpet satt, och då var strömmen avslagen manuellt, vilket den inte var när jag gick. Och jag bodde själv där.
Någon som har simpla logiska förklaringar på det, tack? (det är ju tydligen populärt att motbevisa allt som sägs i den här tråden...)
Citat från Sertraline
När vi ska spara energi, varför använder vi lågenergilampor, uppmanas att dra ner värmen, att släcka lampor, att använda lågenergifrys/kyl etc.?
Då kan vi ju ha alla lampor tända och säga "Nejmen det är ju bara elektricitet"
Elektriciteten i fråga används för att omvandla energi till en annan energiform som vi kan nyttja. Därav "lågenergilampor". Men det betyder inte att elektriciteten ÄR energi. Dessutom så är det produktionen av elektricitet som skapar problem, inte elektriciteten i sig.
You fail physics forever. :(
Energi är inte en enkel term (precis som att jag inte använde enkelt som en synonym för simpelt utan mer synonymt med engelskans "single" och kan därav refferera till olika saker beroende på när det används.)
Just nu pratar vi specifikt om energi inom fysik, inte om alla definitioner av energi som existerar.
Vi kanske ska börja inse också att spöken inte alls är så övernaturliga som vi tror.
Precis...tror jag ska ut och plantera lite planeter nån som är på?
Jag är $$:[/i]
Jag med! Ska vi skapa en planet som är jättelogisk och där det bara finns.... Bomull? Typ... Bomullsplaneten? För det är det enda som är logiskt....
Citat från Alfons
Citat från natsukashi
Ingen orkar läsa dina långa texter om varför det inte skulle finnas...
Tyvärr
Ni blundar för bevisen c:
aaaaaaaaaaaaaaaaaajo...
totally, jag var hemma själv, klockan var typ 12 på natten, det var vinter så allt var mörkt, alla pasienner eller hur fan man nu stavar det var nere, sen när jag gick in i mitt rum hörde jag hur någon knackade på typ fönstret, jag gick till fönstret och kollade igenom pasiennerna och jag såg två handflator som slog mot rutan och två ögon, skit kul, sen morgonen därpå öppnade jag fönstret och kollade ner på snön, men det var inga fotsteg <.<
Jag verkligen hatar sånt här övernaturligt :<
Blir paranoid :<
Men det är roligt!
Vet dock inte vad jag ska tro om det, ibland tror jag och ibland inte.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet