Spelen går inte att starta, hjälp!
För ett tag sedan köpte jag pc-spelet spore, jag har installerat de och sedan när jag försöker starta spelet händer ingenting. Det finns många sätt att starta ett spel på och jag har testat allt jag kan men det går inte.
Idag installerade jag Rollercoaster tycoon 3 men det är samma sak med det spelet, fast när jag försöker starta kommer det upp en varningsruta där det står "Sätt in skivan Rollercoaster Tycoon3". Jag installerade med skivan utan några problem så varför kan jag inte starta spelen?
Jag är inte så duktig med datorer så därför ber jag om hjälp här.
Datorn jag använder är en Packard Bell och jag har Windows 7.
Har du kollat så att spelen funkar till windows 7?
Nej inte direkt, men min lillasyster har en likdan dator fast med Windows Vista, och det står att spelen ska fungera till Vista.
Men står det att fungerar med Windows 7 då?
Windows 7 är ju helt nytt, de är som när man installerade windows 2000 spel till XP fuckade sig helt.
jag har just fått igång mitt Spore, men de är på XP och mac os XLeopard.... vet inte om någon som har fått de att funka på Windows 7
Windows står inte med, men jag antar att det är för att spelen inte hade kommit ut innan Windows 7.
många gamla spel fungerar precis som tidigare påpekats inte med nyare operativsystem
Ofta är det inte operativsystemet som det är fel på.
Prova installera om spelen och uppdatera datorn. Uppdatera även spelen om det är möjligt.
I värsta fall måste du installera om hela datorn.
Citat från Decaff
Ofta är det inte operativsystemet som det är fel på.
Prova installera om spelen och uppdatera datorn. Uppdatera även spelen om det är möjligt.
I värsta fall måste du installera om hela datorn.
Aldrig vart med om att jag behövt installera om HELA datorn för att ett spel inte funkat
Spore fungerar med Windows 7 så det är troligtvis inte därför.
Nej men testa uppdatera datorn och spelet, jag fick uppdatera mitt spore för att kunna köra spacestage
Hur uppdaterar man? (Hahah, kan ingenting)
Nu kom det upp en annan varningsskylt där de stod "Ingen CD-skiva instoppad. Stoppa in Rollercoaster Tycoon 3 CD-skivan i CD-rom spelaren"
Kan det vara så att min dator inte har någon CD-rom spelare, utan bara dvd?
Vet inte om det var någon viktig detalj att säga att jag har bärbar dator, men nu säger jag det iaf, och den har bara ett uttag.
alla system requirements?
Provat att ändra kompabilliteten??
Whaaat, fattar ingenting av dom tre sista inläggen!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet