Sommarjobb
Jag hittar inget sommarjobb, och helst ska det vara i närheten där jag bor. Men det finns inget..man måste har körkort på många eller så ska man vara 20 år gammal. Jag blir galen....vill har sommarjobb nu. Har ni några tipps vart, hur och vad man ska söka? Tack alla som svara.
MvH kvinnan utan jobb
Det finns väldigt många alternativ.
1. Kolla på olika jobbdatabaser, till exempel arbetsförmedlingen, vakanser.se, sommarjobb.se
2. Gå runt till olika lokala företag och lämna ditt CV. Prata gärna lite med den ansvarige så att han/hon har sett dig, det gör att när de läser igenom alla CV och kommer till ditt, så kommer de att känna igen dig och tänka "just det, det var hon." Och så har du kanske lite större chans att få jobbet.
3. Gå in på lokala företags hemsidor och leta efter "jobba hos oss". Där kan du ofta skicka in en ansökan.
4. Gå runt till alla boende inom en viss radie(beroende på hur tätbebyggt område du bor i) och fråga om de har någon liten syssla som du kan göra.
5. Sätt upp lappar i de lokala butikerna om att du gärna åtar dig extraarbeten som till exempel hundvakt/barnvakt, klippa gräset, måla osv.
Tänk på att det personliga brevet snabbt ska berätta om varför du passar för just det jobbet som du söker. Markera gärna dina starka sidor och det som du vill lyfta fram genom att göra det till fetstilt text. När arbetsgivare läser personliga brev så skummar de bara igenom det, och då underlättar det för dem att se dina bra egenskaper och de kommer med större sannolikhet att läsa hela ditt personliga brev och CV.
Det är nog lite sent att hitta ett sommarjobb nu.
Citat från PORKnBEANS
Det är nog lite sent att hitta ett sommarjobb nu.
Nejdå. Det är många företag som inte ens har lagt ut annonser ännu. Och vårdjobb finns det alltid.
Sommarjobb ska man väl söka senast Februari/Mars?
I Sundsvalls kommun är det alldeles för sent att söka sommarjobb vid den här tiden, såvida du inte söker hos en privat entreprenör eller dylikt.
Jag jobbar på en entreprenad och kommer bland annat vara ansvarig för sommarjobbarna som ska rensa ogräs på alla områden här omkring i sommar, dom jobben söks via Maskinringen (http://www.mrz.se/). Vet inte hur det är upplagt i Jämtland men det kan ju vara värt att kolla upp i alla fall!
Om du vill jobba med grönyteskötsel är Maskinringen ett väldigt bra sätt att leta jobb (gräsklippning, ogräsrensning etc).
Har inga andra direkta tips, men hoppas du hittar något!
Nja det finns nog fortfarande möjligheter att få ett jobb till en senare period under sommaren.
Men Rassilon skrev i princip det man ska tänka på. Nummer 2 är nog det lättaste sättet också att få chans till en ferieanställning.
Tack för alla tipps so far =)
Citat från DyingAngel
Borde inte vara något större problem, jag är 17 och har två så det är bara att kämpa vidare och gör som Rassilon sa!
dis
ARGH, sålde teckningar på sergel och blev erbjuden ett jobb som bildlärare på Lidingö, hon verkade helt seriös men hon hörde inte av sig :'C
JAG HAR JOBB PÅ KOMMUNEN, WIHOO!
Administratör för en hemsida större delen av sommaren + kommunalt parkarbete i två veckor. Tjänar fett med cash jao.
Ska jobba på en bar.
lagerarbete <3 lyfta tunga saker är min grej
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet