Smink i bild.
Gud, hatar verkligen den här grejen med att försöka få fina närbilder på smink. Man tänker att det nog är helt ok jämnt med färg och jämna kanter osv. Så tar man en bild och inser att allt är kaos.
Har iallafall åstadkommit detta idag :/
Ber på riktigt om ursäkt för redigeringen, hahaha, den är så lökig.
Elina <3<33<3<
Har knappt smink längre så kan typ inte göra fin eyeliner längre, bara när jag är full.
Rip sminkskillz
obs hemska ögonbryn obs
Citat från Jules:
Bild:
Testade ParisBerlins skugga i nr 47 och absolut ÄLSKAR den. Var sjukt tveksam då jag inte hört så mycket om märket innan, men den skuggan är perfekt för alla som gillar lila (syns dock inte att den är lila på bilden av någon anledning). På läpparna har jag Isadoras Femme Fatale.
Jääättesnyggt som vanligt! Men du Jules, var har du fått tag på det där halsbandet? Döööfint!
Haha, tack! Jag hade nog stirrat på det för länge när jag precis lade upp det för nu tycker jag inte det ser lika illa ut längre. Det är väl mest att det liksom är FÖR redigerat för att det ska se helt okej ut. Liksom sådär oproffsigt softad hy på närbilderna och så :/
Dagens!! Överläppen fångade tydligen upp en massa ljus, och med andra ord så är amorbågen inte skevt målad egentligen. Also blev brynen helt kaos idag.
har aldrig gjort en sugar skull och tänkte ja skulle hinna till halloween, men inte då..så ja gjorde en nu istället ^^
bilder från photoshoot med sminket här http://liquify.blogg.se/
Rensat.
Förstår er poäng och förstår att det kanske bör diskuteras, men inte i denna tråd. Ta det via GB/PM eller skapa en tråd om ämnet.
ALLTSÅ hur gör ni för att applicera läppstift egentligen???? alla får till så fina "skarpa linjer" typ, försöker jag måla mina läppar blir det bara ojämnt och skevt och helt utsmetat i kanterna haha :-(
^ Gud, försökte lista ut det i evigheter. På mina bilder (iallafall alla close up) så är hyn runt om smugded (hur skriver man ens det?) för att bilden i helhet ska se mer tilltalande ut och då blir ju kanterna på samma gång tilljämnade. Så mina läppstiftskanter är iallafall inte SÅ felfria som på de bilderna.
Men det närmsta jag kommer perfektion är att sitta typ 3 millimeter från spegeln och måla så noga jag bara kan för att kanten ska bli rak, och sen döljer operfektioner med en liiiiiten snedskuren pensel med concealer på runt omkring.
Det är nog bästa tipset jag kan ge!
Edit: Precis som Nellie målar jag såklart alltid färgen med pensel!
Använder ALLTID läppensel varesig jag målar med stift, glans eller penna sov. Använder spetsen av denna för att göra skarpa och jämna kanter. :)
saihatsu:
Halsbandet är faktiskt från Glitter! Ett impulsköp som verkligen lönade sig då det är ett perfekt "statement halsband".
chasm: Ögonskuggan är från MAC Cosmetics i färgen "Deep Truth". Den tar lite längre tid att få pigmenterad än andra skuggor från MAC, men som du ser på bilden blir det skitfin färg när man väl har byggt upp den. Skuggorna därifrån sitter hur bra som helst också!
favoriten från mitt senaste makeup revolution köp sååååååå fiiiiint
Velvet Lip Lacquer - Depravity
Mitt tips till fina linjer är penna först, pensla på läppstift och ta sedan concealer för att ta bort det som blev fel.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet