Smink i bild.
halloween på ingång ocg min fars födelsedag, Passade på att göra en liten "minnes" grej för honom, Så gjorde Michale Graves smink som han bar när han sjöng i Misfits, Mest för att jag lyssnade non stop på dig up her bones med dom efter att min far dog :)
Försökte mig på en sminkning till halloween, vet inte riktigt vad det ska föreställa, en mentalpatient/drogberoende/död flicka kanske? Har inte riktigt bestämt mig än, men skulle uppskatta lite tips på hur jag skulle kunna förbättra det, första gången jag gör något sånt här någonsin.
^ Vet inte om det är gifen/ljuset/whatever men du kan eventuellt dra på lite mer skuggor och färg och kanske måla ögonbrynen så de kommer längre ner/närmare varandra. Så det ser mera ovårdat ut! Är ju dock smaksak vad man vill att ska ingå i looken men aja.
Citat från Aiia
Bild: [url]http://stream2.gifyo.com/pictures/220131009/large/d92555f3af45991edaba00accb3f52ba-690166710.gif/url]
Försökte mig på en sminkning till halloween, vet inte riktigt vad det ska föreställa, en mentalpatient/drogberoende/död flicka kanske? Har inte riktigt bestämt mig än, men skulle uppskatta lite tips på hur jag skulle kunna förbättra det, första gången jag gör något sånt här någonsin.
Kul att sminka sig till knarkare på halloween...
Citat från partyiamerikat
Hade inte så mycket skuggor och så i ansiktet, så nej, det beror inte bara på gifen.
Tack för tipsen, ska prova det nästa gång!
Citat från bloodwave
Haha, menade inte så, jag visste inte hur jag ville att det skulle se ut i slutändan. Jag skrev bara vad jag tyckte/tycker att det påminner om, men det betyder ju inte att jag tänker vara pundare på halloween :)
Tänkte göra en "naturlig" sminkning imorse. Gick väl inte riktigt som jag tänkt, haha.
Citat från Aiia
Bild
Försökte mig på en sminkning till halloween, vet inte riktigt vad det ska föreställa, en mentalpatient/drogberoende/död flicka kanske? Har inte riktigt bestämt mig än, men skulle uppskatta lite tips på hur jag skulle kunna förbättra det, första gången jag gör något sånt här någonsin.[/i]
Jag tycker att du borde överdriva mer med allting egentligen, för att du ska se ordentligt sliten ut. Risken finns att du bara ser naturligt sliten och sådant ut om du har för sublte smink, så att säga.
^ Shit vad skägget ser verklighetstroget ut, skitsnyggt! Du passar jättebra i båda C:
Måste säga att det där är det bästa "skägg-sminket" jag faktiskt någonsin har sett, och på det så är du lika duktig på att sminka feminint också. Sjukt imponerad!
Nuts: Det enda jag skulle ändra på tills nästa gång (om det nu blir en nästa gång) är att kanske konturera mans-näsan så att den ser lite bredare ut. Just för att du redan har väldigt feminina drag så skulle det ge en bättre shockfaktor om din näsa såg bredare ut och läpparna mycket tunnare, och det är ju ändå rätt lätt fixat.
Fruktansvärt snyggt jobb runt ögonen och med hårväxten.
Och när det gäller den kvinnliga är det som vanligt helt jävla perfekt.
Avundas dig något löjligt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet