Smink i bild.
En sminkning jag gjorde för ungefär ett år sedan. Tyvärr på den tiden jag gillade smala och svarta goth-bryn </3
Snyggt, tycker dock ögonfransarna förstörde lite! Samt ögonbrynen då men det är du redan medveten om. Hade tonat ner lite lite lite på ögonfransarna annars var det bra gjort!
Tjenamittbena & Nellie:
Ja det är lösögonfranar på både övre och underdelen.
Lite meningen att det skulle vara en "over the edge" sminkning, trodde det syndes rätt tydligt!
Citat från ToMi
Citat från Xsenpukuu
okej :)
En till grej du också kan göra för att få dom större är att måla lite utanför dina läppar, brukar jag göra ehehee.
samt måla en gnutta med vitt, eller ljusgult/rosa (beroende på hudton) i en linje längst kanten av överläppen. Ger mer dimension. Finns sjukt med trick för att göra läppar att se större ut.
Citat från oberst
[IMG]http://i.imgur.com/S2Rnv.jpg?1[/IMG
hahaha är så dålig på smink men jag försökte göra typ något brunt och lila nånting? ser bara dryg ut men asså kan man ha så
fina bryn :)
Prövade lösögonfransar för första gången idag, lite obehagligt tycker jag allt.
har alltid undrat.. hur får man bort ögonfransarna sen? hur får man bort limmet?
vågar inte testa :( haha
jag tycker det är läskigt med lösögonfransar men de är rätt fint så försöker ibland använda det. Men måste se till att dom inte är så långa för annars kan jag inte öppna eller stänga ögat pga. mina glasögon :)
tror nog att en av anledningarna till varför jag egentligen inte använder det (förutom lim grejen) är väl att jag kommer tycka det ser så bra ut och så fult när jag inte har några haha!
jag ser inte helt bra utan mina glasögon så limmar ofta skiten snett för jag inte ser så får typ ta på glasögon för att kunna se sen ta av dom och försöka fixa om det blir dåligt XD och ja, limmet är lite läskigt.
Limmet är hemskt haha:(
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet