Små fel/förbättringar!
Citat från Rawriel:
Vet inte om jag missat eller bara är något som saknas via mobilen.
Finns något som kallas "emocoin" eller vad valutan kallas. Sms'et kostar som ett vanligt sms och man kan beställa allt mellan 20 till 500, så länge det är heltal.
Men vad kostar själva valutan per siffra? Är det 1 emocoin = 1 kr?
Korrekt - 1 emocoin = 1kr
Nu laggar sidan sönder helt i Firefox pga nån designonline.se-annons som visas uppe till höger, märks tydligt att det är när just den är framme. När det är andra annonser som t.ex Lendo eller Google-rutan om att byta till Chrome (kanske vore en idé men jag vill inte!) så går sidan som en oljad blixt, när det är designonline.se så tar varje klick minst 10-15 sek (och även i alla andra öppna icke-EC-fönster förstås). Blir till slut så laggad så det går inte att stänga normalt utan man måste återigen döda processen manuellt.
Allt blir så mycket bättre bara man öser lite reklam över det ;_;
EDIT: Uppdatering designonline.se verkar inte lagga nu. Antar att det var nåt annat ändå då.
Hm, att öppna PM-sidan tar en väldans tid idag. Verkar bara vara den också, allt annat går lika snabbt som vanligt.
Det är rätt vanligt att det händer
Citat från ArabeIIa:
Citat från oe:
Citat från ArabeIIa:
Under "bevakade bloggar" i mobilversionen fungerar det ej att klicka sig in på användaren man bevakar. Vet ej om det bara är för mig dock, men ah :/
Hej,
Har du möjlighet ta printscreen och skicka till oss antingen i PM till mig eller till mail@emocore.se?
Ta en print på vadå? Att det händer absolut ingenting?
Citat från Peppar:
Precis. Det går inte att klicka på bilden för att komma till användaren om det är under "bevakade bloggar" i telefonen och telefonen är i porträttläge
Citat från horskaft:
samma för mig
men det har alltid varit så
Fixat
Citat från Aubie:
Skulle ni kunna förbättra det här med blockeringen? Jag vill t.ex. inte se vad de jag valt att blockera skriver i forum, ec-live,"senaste blogginläggen" eller få 'gåvor' av dem, då vissa fortsätter att klanka ned på en genom dessa saker trots en väljer att blockera.
Går inte längre skicka gåvor till folk som är blockerade eller som blockerat dig.
Vi för interna diskussioner ang. resterande just nu
Gåvor?
Aufan.
Ja, hag såg det! Schysst!
Förslag, att man kan se vem som har skickat varje gåva när man går in på personens "gåvor"-flik? För övrigt grymt kul funktion!
man borde kunna ta bort det från ens profil under https://www.emocore.se/sida/info precis så som med faktaboxen, musikrutan osv osv
Citat från Peppar:
Citat från Jine:
Citat från Shitlock:
Förslag, att man kan se vem som har skickat varje gåva när man går in på personens "gåvor"-flik? För övrigt grymt kul funktion!
Bör kanske förtydligas, men du kan hålla musen över dem så syns det! :)
Funkar inte för mig. Använder chrome.
Vem som skickat visas bara för den som skickat/mottagaren.
EDIT: Nu visas det för samtliga.
Öh, jag fick 3 inbjudningar till samma grupp som syns överst på bevakningarsidan, och efter att ha accepterat en av dem ligger övriga 2 kvar? Och det går inte att acceptera bort dem heller eftersom det då bara kommer en popup som säger att man redan är medlem, finns det nån funktion för att radera dessa notiser?
Annars kanske det kunde vara en bra idé med en sån.
Fixa så att man kan bevaka trådar på mobilen hade varit nice. Även app
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet