Skulle du kunna tänka dig vara vegetarian?
Jag har varit det förut, så ja.
Citat från MIR0
Citat från yndihalda
Varken ägg, mjölk eller kött kommer från växter.
Sperma kommer från människor. <-- Där har du anledningen till att det har med saken att göra. Sperma hade också blivit till liv som ägget om det blivit befruktat.
Nu är du bara fånig och går ifrån ämnet.
Att vara vegetarian handlar i de flesta fall om djurs rättigheter. Om en man spiller sin säd är han i de flesta fall med på det och tar ingen skada, till skillnad från en höna som tvingas sitta i en liten bur och värpa hundratals ägg.
Ja jag skulle kunna tänka mig det.
Vill jag det?
Nej.
Citat från yndihalda
Nu är du bara fånig och går ifrån ämnet.
Att vara vegetarian handlar i de flesta fall om djurs rättigheter. Om en man spiller sin säd är han i de flesta fall med på det och tar ingen skada, till skillnad från en höna som tvingas sitta i en liten bur och värpa hundratals ägg.[/i]
Men det är roligt att vara fånig och nej.
Flesta fall .. men det har däremot inget med saken att göra. Definitionen vegan finns där av en anledning.
troligen, har haft funderingar på det ett tag.
helst inte alltså!
Citat från Gravedigger
Ja jag skulle kunna tänka mig det.
Vill jag det?
Nej.
--------------------------------------------------------------------------
Vilken tråd..
Hur många av er vegetarianer skulle kunna tänka er att fota analogt, alltså med filmrulle?
(För dem som inte vet så innehåller dem gelatin, alltså fetter från djur, som tas från djur som slaktas och behandlas illa som i stort sätt alla djur i fångenskap i världen)
Och för att vara lite ot, ja jag skulle kunna tänka mig att vara vegetarian, jag bara vill inte helt enkelt. Tycker att kött smakar alldeles för gott för att inte äta det.
Hatar vegetarianer. Finns inget värre än när låtsas- och hitte-på-vegetarianer ska ha specialmat när man jobbar. Ät kött och håll käften.
Citat från Terrorstorm
Hatar vegetarianer. Finns inget värre än när låtsas- och hitte-på-vegetarianer ska ha specialmat när man jobbar. Ät kött och håll käften.
Sluta vara så schaskig nu

Vart vegan för cirka 2 månader sedan.
Har inte varit vegetarian förut.
Det är en upplevelse och jag är glad att jag gjorde förändringen i mitt liv.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet