Ska det fortfarande vara ett brott?
Lite krångligt formulerat, men jag har diskuterat det här med kompisar, och ingen har någon bra lösning på det hela.
Om majoriteten av ett lands befolkning tycker att något (tex. fildelning) inte är ett brott, borde det då fortfarande vara olagligt?
Enligt demokrati? Demokrati betyder ju bokstavligt talat folkstyre, så ja.
Enligt svensk demokrati? Tydligen inte.
Citat från Jimmy
Enligt demokrati? Demokrati betyder ju bokstavligt talat folkstyre, så ja.
Enligt svensk demokrati? Tydligen inte.
--------------------------------------------------------------------------
tror vi skulle förlora även om det var val. det är ju ändå bara 18+ som får rösta, och tänk på alla 50+.
Citat från EmoHaxxmed
Ja, om alla tycker att mord inte skulle vara de skulle de bli lagligt att mörda någon då?
Majoriteten bestämmer som tur är inte alltid.
Beslut måste tas efter att man har sett allas olika synvinklar, inte bara majoritetens. Annars skulle vi kunna skapa en lag som säger att 51 procent av befolkningen får ta de övriga 49 procentens alla pengar, det är inte rätt bara för att de 51 procenten skulle rösta för en sådan lag.
Håller med till en viss del men det med fildelning är ju en utvecklings fråga i samhället. Saken är den att det bara e skiv bolagen som förlorar på det här dem flesta banden tjänar mycket mer på grund av att dem får nya fans som vill se dem spela live :)
Vem går till exempel köper en skiva för 200kr för att musiken kanske e bra?^^
Men visst vill dem ha lagen så go for it dags att lägga alla skatte pengar på att bygga 700 nya svenska fängelser^^
För dem lär bli fulla allihopa:)
Det dumma enligt mig med den nya lagen är att det nu utvecklas anoinymiserings program så dem inte kan se vem som laddar ner.
Hade det inte varit för senaste lagen hade det inte hänt och detta gynnar även pedofiler och massa annat skit över internet som iallafall jag tycker e 100 gånger värre.
Bara min syn på det hela :)
Citat från EmoHaxxmed
Ja, om alla tycker att mord inte skulle vara de skulle de bli lagligt att mörda någon då?
Ett brott är en handling som bryter mot reglerna, regler står i lagboken, vad allmänheten tycker spelar ingen roll här.
Men i en demokrati ska folket kunna påverka vad som står i lagböckerna, egentligen skall vi kräva folkomröstning vad det gäller FRA och IPRED, eftersom att det handlar om våran frihet, men detta skiter den borgerliga regeringen i, det är vad de tycker som är vesäntligast, i våran representative demokrati kan vi faktiskt inte påverka så mycket. Det vill skapa ett folkhem i Sverige igen genom polisstaten
Citat från Jimmy
Enligt demokrati? Demokrati betyder ju bokstavligt talat folkstyre, så ja.
Enligt svensk demokrati? Tydligen inte.
där satt den
Sverige är en demokrati då vi har röstat om vilka som ska styra detta land.
Vi har röstat på dem som har vårat förtroende att ta hand om Sverige.
dock så tycker jag att vissa saker är fel ja.
Så du accepterar helt enkelt att vi bara ska välja vår diktator och sedan inte kunna påverka vår situation efter det?
Schweiz är väl det närmaste, men jag är inte tillräckligt insätt i det för att säga om det är helt fritt. Men dom har en hel del direktdemokrati allafall.
Citat från Xuchilbaraz
Och många kan göra lite.
Men antagligen inte tillräckligt
Det krävs väldigt mycket för att de ska tycka till.
De säger att våra grundlagar skyddar vår demokrati.
Regeringsformen
Successionsordningen
Tryckfrihetsförordningen
Yttrandefrihetsgrundlagen
Grundläggande fri- och rättigheter (kapitel 2)
Våra grundläggande rättigheter finns inskrivna i regeringsformens andra kapitel. Vi har alla rätt till yttrandefrihet, informationsfrihet, mötesfrihet, demonstrationsfrihet, föreningsfrihet och religionsfrihet.
Här står det också att dödsstraff är förbjudet i Sverige. Andra viktiga paragrafer handlar om diskriminering, äganderätt, allemansrätt, upphovsrätt, näringsfrihet och skolplikt.
Alltså så får de lägga till lagar som IPRED och FRA eftersom det står i grundlagen om upphovrätten.
Rätta mig om jag har fel.
Lagar kan ändras om folket säger ifrån...
Dödsstraff ska tex införas inom EU nu
Men iom att ingen säger ifrån så verkar jag vara ensam om att
tycka det suger...
Demokrati, folkstyre...its a fucking joke!
I sverige är i princip INGEN insatt i vad som händer i
politiken utom när det handlar om deras egen plånbok...
Folk styr inte ett piss i en demokrati idag...
De röstar på lögner...
49% vill inte ha något medans 51% vill...
Thats fucked up..wow how very fair lix...
Men men...än så länge finns inget bättre alternativ I guess...
Men vad gäller FRA, Ipred och den kommande reglerandet av internet, så gäller det sunt förnuft...its fascism disguized as law...
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet