Sexuell läggning, formad eller bestämd?
Citat från Nue
Citat från lordkrall
Du var inte kär i någon överhuvudtaget när du var 6-7 år gammal :P
Tror man på Freuds lära så är även barn sexuella i sin natur, alltså attraheras av andra människor (/eller saker vad vet jag~).
Sant. Men sen var ju Freud som han var också.. ;)
Jag tycker det där är väldigt svårt, men, det känns ändå som att det skulle kunna ligga rent genetiskt, jag fann flickor sexuellt attraktiva långt innan jag fann killar det, det tog lång tid innan jag fann den manliga kroppen annat än nästan stötande, blev nog kär i flickor innan pojkar med. Dock hade jag inget ord för det, och skämdes över att jag blev kåt av att titta på bröst och mina jämnåldriga kompisar, men var i princip helt ointresserad av pojkarna, vilket inga av mina vänner var.
Citat från ToMi
Citat från pinkpixiepie
svååårt val faktiskt. Jag tror inte att man bestämt vet det utan det kommer av sig själv när man börjar bli intresserad av just kärlek, vad man tänder på. Tror det formas med åren på ett sätt
Håller nog med o: när jag var liten, typ 6-7 år så typ va jag kär i tjejer, fast sen så helt plötsligt blev jag kär i killar istället och tyckte tjejer var äckliga.
Jag tror faktiskt att man kan vara attraherad när man är så liten :) tror själv att jag var det utan att förstå innebörden av just "kär" eller "gilla" ^^
Fast grejen är ju den att attraktion och kärlek i grund och botten handlar om sexuella drifter, vilka man inte, såvida man inte lyssnar på Freud, har som barn.
Citat från lordkrall
Fast grejen är ju den att attraktion och kärlek i grund och botten handlar om sexuella drifter, vilka man inte, såvida man inte lyssnar på Freud, har som barn.
Det är svårt att kunna skaffa waterproof teorier om människor då man inte kan forska med dessa på samma sätt som med djur. Därför tror jag det inte är möjligt att säga helt klart att såhär är det eller såhär inte. Man får helt enkelt gå tillbaka till sina barndomsminnen och ta från egna erfarenheter hur man upplevde osv.
Citat från SirMufpo
1. Är bestämt sedan födseln.
2. Formas med åren (personlig erfarenhet).
3. Annat svar (blandning av alternativ 1 och 2 osv.).
Jag tror att "grundläggningen" är bestämt sedan födseln, men om en person utsätts för trauma el. dyl., kan detta ändras.
Känner några personer som helt enkelt inte känner attraktion för ett visst kön på grund av trauma etc.
1.
- För man vet inte om det direkt som en unge, utan upptäcker det förr eller senare när man växer upp.
2
Vad tror ni liksom
Vi är alla bara lekmän.
Världseliten bestämmer
Tror på 2
2 :o
Ungefär såhär är min sexuella läggning.
Vid 4:42
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet