Sexbilder på Instagram
"Sen om du tror att en man har ett högre "värde" för han "besudlat" (sexuellt våld/våldtäkt) en kvinna så undrar jag vad du har för syn på folk egentligen. Det finns ingen, ingen, som har fått högre social status för att ha våldfört sig på någon"
Tänker direkt på SVT-dokumentären om en tjej som blev våldtagen av en person på hennes skola, och som försökte anmäla / uppmärksamma detta vilket slutade i att killen hyllades och försvarades och att tjejen hotades, eller "bara sökte uppmärksamhet", samtidigt som hon blev kallas "hora" "slyna" och "slampa". Så, jo.
Detta upplopp är pure retardness, vad jag förstått så skulle det bara vara en protest mot bilderna.
http://www.liveleak.com/view?i=955_1355837416 där har ni en video, de som filmar är dumma i huvudet tough....
Citat från BloodBath
Citat från AnArchoz
Menade i sammanhang kopplade till våldtäkt eller sexuellt våld. Jag kanske var otydlig. Ber om ursäkt.
Det finns ingen, ingen, som har fått högre social status för att ha våldfört sig på någon. Om något så blir personen skydd, såvida det inte handlar om en grupp med allvarligt störda individer som utför sådana akter vid flertal tillfällen.
snubbar tenderar att ha en skev syn på vad som är att våldföra sig. och finns många kända snubbar som begått eller försvarat sexuella övergrepp och som fortfarande har folks respekt.
Citat från AnArchoz
Citat från DumFan
Utveckla.
Är en man sedd som en "slampa" är det 'lika illa' som för en kvinna att ses som en "slampa".
Nu talar vi om känslor ur ett förstahandsperspektiv, inte hur man blir sedd av andra. Man kan tycka att samma syn på en själv borde leda till samma känslor oavsett vem man är, men att dra den slutsatsen helt grundlöst är dumt.
Citat från AnArchoz
Tänker direkt på SVT-dokumentären om en tjej som blev våldtagen av en person på hennes skola, och som försökte anmäla / uppmärksamma detta vilket slutade i att killen hyllades och försvarades och att tjejen hotades, eller "bara sökte uppmärksamhet", samtidigt som hon blev kallas "hora" "slyna" och "slampa". Så, jo.
och julian assange. och theamazingatheists hetsande mot våldtäktsoffer.
Citat från Morgendorffer
snubbar tenderar att ha en skev syn på vad som är att våldföra sig. och finns många kända snubbar som begått eller försvarat sexuella övergrepp och som fortfarande har folks respekt.
Precis! Mest obvious exempel: Tupac. Blev inlåst för sexuellt ofredande, och hyllas även idag som en "kvinnorättskämpe" för att han donerar pengar till välgörenhet, eller för att han "sjunger gott om kvinnor" i sina låtar. Han försvaras när folk som kritiserar honom viftas bort som "håriga feminstjävlar som bara vill ha uppmärksamhet".
AnArchoz:
Du är ju precis som alla andra "feminister" som försöker "hjälpa" kvinnor men samtidigt sätter dom i en offerroll.
Sen är det ju en stereotyp av kille du pratar om som skulle "hyllas" av sina kompisar över hur många brudar han satt på över en helg. Männen jag känner har inte respekt för t.ex en gemensam vän vi har som knullar runt med tjejer på det sättet. Skitsnacket går bakom ryggen "kåtbock" blir han kallad och det första tjejer tänker om honom är "könssjukdomar all the way" Mest brudar som inte känner denna man som ligger med honom och möjligtvis får sitt hjärta krossat i samma sväng. Likaväl som kvinnor som ligger runt och krossar hjärtan och blir kallad "slampa" av så väl mannen som blev sårad och kvinnorna runt om kring henne, men tro mig hennes "vänner" är samma som mannens "vänner".. skitsnacket går men inte rakt i ansiktet på denna person. Utan som i detta fall kan det gå upp på instagram, facebook eller annan sida.
Personen som sedan blir kränkt är det väl synd om osv, men det ändrar ändå inte på det faktum att det egentligen inte är någon skillnad på män och kvinnor i såna fall. Allt beror på hur mycket uppmärksamhet man själv drar till sig över det.
Sexism är att dela upp könen och påpeka skillnaderna precis som du gör. Precis som man gör i rasism.
Och är det någon som får status av sina vänner för att denna ligger runt så umgås personen tyvärr med avskum till folk, som inte kan representera en stor majoritet av män/kvinnor.
Som sagt den bild du målar upp av män och kvinnor är både stereotypisk, etnonihilistisk och sexistiskt.
"Nu talar vi om känslor ur ett förstahandsperspektiv, inte hur man blir sedd av andra."
Utveckla.
att påvisa strukturella skillnader i hur män och kvinnor behandlas är inte samma sak som att säga att alla kvinnor och män beter sig på det sättet.
Citat från AnArchoz
Citat från Morgendorffer
snubbar tenderar att ha en skev syn på vad som är att våldföra sig. och finns många kända snubbar som begått eller försvarat sexuella övergrepp och som fortfarande har folks respekt.
Precis! Mest obvious exempel: Tupac. Blev inlåst för sexuellt ofredande, och hyllas även idag som en "kvinnorättskämpe" för att han donerar pengar till välgörenhet, eller för att han "sjunger gott om kvinnor" i sina låtar. Han försvaras när folk som kritiserar honom viftas bort som "håriga feminstjävlar som bara vill ha uppmärksamhet".
Ni tar båda upp exempel på killar som försvaras av hela samhällen/communityn. Så jag förstår inte riktigt vad som menas med "snubbar tenderar att ha en skev syn" ska syfta på?
AnArchoz: Sådana fall är dock inte normen. Detta fall känner jag till väl, och studerade det noggrant (allt jag kunde få tag på), och hela fallet var VÄLDIGT suspekt. Det fanns inga som helst konkreta bevis på att något hade hänt, förutom hennes ord på det.
Hon hävdade att:
Killen hade kommit 2 ggr på 3 minuter. Alla killar kan nog säga att det är helt sjukt svårt.
Han skulle även ha ejakulerat på hennes ansikte. Under dessa tre minuter skulle hon även ha hunnit tvätta av det och applicera smink (Emotjej, tjockt med kajal mm.) igen, utan 'fel'.
Han skulle även ha tvingat sig till detta med bruten arm.
Jag är fortfarande väldigt skeptisk till hela händelsen. Speciellt då tjejen i fråga var känd att vara väldigt bipolär som person, samt att hon tidigare hade berättat för killen i fråga att hon gillade honom, så jag skulle inte vara förvånad om allt var en hämndplan från henne.
Dock har jag valt att inte ansluta mig till någon "sida" av fallet, då en våldtäkt verkligen inte är något att skämta om.
För att tillägga lite: Om det visar sig att killen faktiskt är skyldig, och jag menar starka bevis, så skulle jag personligen vilja vrida nacken av honom. Just sayin'
Citat från Morgendorffer
snubbar tenderar att ha en skev syn på vad som är att våldföra sig. och finns många kända snubbar som begått eller försvarat sexuella övergrepp och som fortfarande har folks respekt.[/i]
Now that you mention it, 2Pac fallet med H&M kommer jag att tänka på då.
"Du är ju precis som alla andra "feminister" som försöker "hjälpa" kvinnor men samtidigt sätter som i en offerroll."
Så det är mitt fel helt plötsligt? Nice.
"Sen är det ju en stereotyp av kille du pratar om som skulle "hyllas" av sina kompisar över hur många brudar han satt på över en helg. Männen jag känner har inte respekt för t.ex en gemensam vän vi har som knullar runt med tjejer på det sättet. Skitsnacket går bakom ryggen "kåtbock" blir han kallad och det första tjejer tänker om honom är "könssjukdomar all the way" Mest brudar som inte känner denna man som ligger med honom och möjligtvis får sitt hjärta krossat i samma sväng. Likaväl som kvinnor som ligger runt och krossar hjärtan och blir kallad "slampa" av så väl mannen som blev sårad och kvinnorna runt om kring henne, men tro mig hennes "vänner" är samma som mannens "vänner".. skitsnacket går men inte rakt i ansiktet på denna person. Utan som i detta fall kan det gå upp på instagram, facebook eller annan sida. "
Givetvis, jag säger inte att det är såhär överallt, men att det är störande vanligt. Sen är det ju ett problem i sig att man smutskastas p.g.a sin sexuella aktivitet, oavsett kön. Du får det att låta som om jag vill att män skall hatas för att de knullar mycket.
"Sexism är att dela upp könen och påpeka skillnaderna precis som du gör."
För att vi lever i ett sexistiskt samhälle - då blir väl jag rimligtvis inte sexist om jag påpekar felet i detta, precis som Rosa Parks inte blev rasist för att hon påpekade fel i apartheid?
"etnonihilistisk"
Löjligt.
Jag förstår verkligen inte varför alla ska överreagera. Det gör hela saken mycket värre.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet