'Sanningen om Islam'
TotteGripenhjelm:
Ja, eller fördommar kanske inte är rätt ord. Men liksom, man har ju hört från en del kristna personer att homosexualitet är en sjukdom som måste botas.
Även att homosexuella måste utplånas.
Men som sagt, det är inte så att alla kristna är såna, och det innebär inte då att kristendomen är ett hot mot homosexualitet. Utan den innebär bara att det finns då folk som använder sin religion på fel sätt.
TotteGripenhjelm:
Varför är kärlek en synd? På vilket sätt stör det någon annan?
Se, där har vi det dåliga med kristendomen också. Finns dåliga saker inom alla religioner.
TotteGripenhjelm:
Homosexuella har bara en annan syn på sex. Vad är så fel med det?
Om du fick göra vad du ville med homosexuella, vad skulle du göra då?
Och vad tycker du om icke-troende? Såna som inte tror på religion alls, speciellt inte kristendomen?
TotteGrip:
Vad är dåligt med homosexualitet?
Om homosexualitet är en sjukdom, är inte heterosexualitet det då?
Btw, du är inte så olik extremister från Islam, som du säger.
Du har något emot en eller flera andra religioner och du anser att man inte får vara på ett speciellt sätt.
Koranen är en skrift avsedd för människor som inte längre älskar sanningen. True story.
Citat från TotteGrip
Citat från Bluebob
Citat från citizen_erased
Citat från Curses
All religon är ett potensiellt hot!
Både islam och kristendom...
Fuck em both!
Nej. Sluta vara trög, det är som att säga all tro som är inte som min är skit. Kristendomen är inget jävla hot, jag bryr mig inte om vad kristna gjorde tusen år sen, för då var det annorlunda tider. Ser man idag så är kristendomen en fredsful tro, inte mindre än ateism, men sen beror det på personen i sig också. Islam är däremot ett hot då kuranen uppmanar till att döda icke-muslimskt folk i allah's namn.
See this
http://www.liveleak.com/view?i=216_1207467783
Kristendomen säger ju VERKLIGEN inte att man ska stena dom som jobbar på en söndag, och att dom som då inte tror på kristendomen kommer brinna i helvetet?
.
Det står det i bibeln, och det gällde fram tills Jesus sa "Den som är utan synd får kasta första stenen", och eftersom ingen människa nånsin funnits som inte syndat så gäller inte det straffet:) Däremot tror fortfarande kristna att det är fel att jobba på söndag och att dom som inte blir frälsta genom Jesus kommer bli straffade efter livet(Läs: Hamna i helvetet), är det ett hot att kristna tror så?
Förövrigt så är kristna bra på att ta debatt eftersom dom kan försvara det som står och därför är inte kristna rädda för att ta debatten. Däremot är muslimer rädda för att debattera eftersom dom inte kan försvara allt hemskt som står i deras bok.
Har du ens läst Koranen? Jag har svårt att tro det.
TotteGrip som är emot extremister inom religioner, verkar vara påväg mot den extrema sidan av kristendomen, tyvärr.
Att älska är ingen synd.
Men för helvete, har du inte släppt det här?
Kristendomen är i mitt tycke samma pack, finns fundamentalister inom alla trosinriktningar.
Borde inte detta nästan klassas som hets mot folkgrupp btw? Admin?
Citat från kapnobatai
Koranen är en skrift avsedd för människor som inte längre älskar sanningen. True story.
Precis som bibeln ja, kristendomen är ju en trosinriktning som du själv tillhör (om du nu inte gått ur svenska kyrkan).
TotteGrip, du borde faktiskt förstå att du rör dig åt extremist hållet, så klaga inte på muslimska extremister, eller muslimer överhuvudtaget
Citat från Lightarts
Citat från EmoLoLitAn
Men för helvete, har du inte släppt det här?
Kristendomen är i mitt tycke samma pack, finns fundamentalister inom alla trosinriktningar.
Borde inte detta nästan klassas som hets mot folkgrupp btw? Admin?
Njae, han kränker ju aldrig homosexuella direkt.
Däremot kränker han Islam rätt grovt.
Eh, gör om, gör rätt.
Tack :)
What Lightarts said.
TotteGrip:
Man måste inte vara för eller emot. Som Lightarts sa igen, haha, neutralitet. :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet