Saker du stör dig på hos folk här.
folk som inte vet vad ett forum är till för.
Folk som skapar sådana här trådar för att hacka på folk som är yngre än dem själva. Det finns folk med större intellekt än dessa jävla 19 åringar. "15 åringar som tror dem är 30" låter i mina öron ungefär likadant som "19 åringar som tror dem är 30". Allt är individuellt, så jag kan mycket väl säga att jag stör mig på folk som inte förstår det.
Citat från Suicidesickness
Hallå mina damer och herrar.
Nu ska vi nämna saker vi stör oss på här, Folk lär nog få en och annan pik men det bryr jag mig inte om.
Hursom.
1.Jag stör mig på 15 åringar som ska öppna sin trut i tid och otid. Ni är inte gamla nog att argumentera med någon som är äldre och det är ren respekt att inte göra det.
(Och självklart finns det ju olika saker man ska argumentera om, T.e.x rasism,politik m.m)
2.Och bara för att du är ung och dryg så är du inte vuxnare så passa på att vara glad tills du kommer ut i arbetslivet. Då kan du sitta och vara allmänt arg och dryg.
3.Det är inte mer synd om dig bara för att du är 15 år och har blivit dumpad för första gången i ditt liv av ditt ''livs kärlek'', Gå vidare lev livet sluta gnäll.
4.Idioter som tror sig veta mer än de faktiskt gör och yttrar sig så det blir löjligt.
5.Moderater som kallar sig solidariska.
6.Folk som lägger till musik på sin sida som dom gillar och sen skriver i metaltråden att bandet är sämst.(Skäms du för det du lyssnar på? Isåfall kanske du ska sluta lyssna på musik över huvud taget)
7.Folk som bär marknadsköpta bandshirts, Är ni såpass otåliga att ni inte kan vänta en vecka på att få hem merch så ni går och köper fejkad skit som inte sponsrar bandet @ all så kanske ni ska dö också.
8.Folk som inte klarar skämt om handikappade eller funktionshindrade.
9.Folk som är 15 och försöker spela 30, Nej du är inte 30 och kommer inte bli på 15 år så lägg ner.
10.Folk som tror dem är coola för dom tar kort utan t-shirt och har hela ansiktet med smink, Lägg ner förhelvete.
11.Folk som tror att det är mer synd om dem än om andra, Nej din tankebana funkar inte även om du vill det i din dimensionella egna värld.
12.Personer som argumenterar om 20 andra saker när man ska vara inriktad på en.
13.Folk som skriver massa löjligt på sin press t.e.x *Jag är en jättesnäll tjej som älskar att vara med mina kompisar på stan och köpa smink* Inte fan i helvete bryr jag mig eller någon annan? Skriv något cyniskt eller jättehemskt eller bara skitdrygt istället.
Nu har jag fått ut lite saker, Hoppas någon tar åt sig!
Skriv det ni stör är på nu för bövelen!
Justeja, Är du 15 och ska öppna din nunna så undanbeder jag dig detta.(För du är trots allt bara 15 år och inte 30)
Skönt att se att människor är så otroligt olika, tar mig friheten att svara på dina punkter med saker jag stör mig på. Det är nämligen ungefär tvärtemot vad du anser vara irriterande.
1. Personer som tror att samtliga femtonåringar inte har någon som helst argumentationsförmåga eller livserfarenhet. För att de är fyra år yngre. Som att man gick från noll till hundra på fyra år. Det finns en mängd femtonåringar som skulle kunna krossa dina fördomar med ett finger.
2. Personer som hävdar att livet är enkelt för att man är ung och har målat upp någon egen bild av vuxenlivet. En glorifiering av slit och möda samt en samtliga personers liv slutar runt 30.
3. Personer som inte besitter någon som helst sympatisk, eller empatisk, förmåga och tror att alla problem är mindre värda hos andra och framför allt yngre.
4. Personer som envisas med att använda sig av skällsord.
5. Det där får du förklara.
6. Personer som har så innehållsfattiga liv att de seriöst kollar upp andra medlemmars musiklistor för att kunna klaga på att de klagat. Kedjereaktioner som bygger på att klanka ner.
7. Personer som har fastnat i merchträsk och inte riktigt har uppfattat att även om bandet inte får pengar i handen för tröjan, så kan marknadsföringen av dem (vilket merch helt och hållet går ut på) leda till en lite större publik.
8. Folk som drar skämt om handikappade, förståndshandikappade, sjuka, homosexuella och/eller personer av utländsk härkomst. Det finns ingenting så skamligt i mina ögon som att sätta sig över någon annan person på ett så förnedrande sätt, även om det är "på skämt".
9. Du är nitton. Om fyra år kommer du skämmas över att du sitter på emocore och hatar femtonåringar. Kom igen, väx upp och låt deras utveckling ta sin egna tid. Det har verkligen inte med dig att göra, de växer bara upp. Som du också har gjort. Du har också varit femton, och då tyckte du minsann att du var grymt mycket häftigare än alla som var tolv. Denna nedvärdering av yngre är så trångsynt och får verkligen dig att framstå som bra mycket mer omogen än de femtonåringar som inte störs av sin ringa ålder.
10. Folk som har stora töjningar, uppflippad keps, löshår, snake-bites, töjd septum och fortfarande använder sig av begrepp som scene/fashioncore/hc osv. För mig är den stilen utdöd för längesedan och jag förstår inte varför man fastnar i 2008. Men det är bara jag.
11. Hänvisar till punkt tre.
12. -
13. Och det jag stör mig mest på är sådana som går runt med en taskig attityd, en dryg kommentar i varenda mening och en allmänt bitter uppsyn. Det fungerar på cyniska farbröder och en och annan sargad själ, men inte till vardags. Jag kan inte förstå hur man kan sträva efter att inte vara omtyckt så man kan visa hur "stark" man är som bryr sig.
Jag klarar inte heller av sådana som letar fel på sin omgivning och dess invånare för att sedan ödsla energi på att antingen störa sig på det. Förklara det för mig är du gullig.
Citat från Suicidesickness
Hallå mina damer och herrar.
Nu ska vi nämna saker vi stör oss på här, Folk lär nog få en och annan pik men det bryr jag mig inte om.
Hursom.
1.Jag stör mig på 15 åringar som ska öppna sin trut i tid och otid. Ni är inte gamla nog att argumentera med någon som är äldre och det är ren respekt att inte göra det.
Stopped reading there.
Inte fan stoppade ålder mig från att argumentera när jag var i 13-årsåldern, och inte fan var folk mycket smartare då heller.
småungar
Det jag stör mig mest på hos folk är ignorans, samt ignorant självberättigande, och småsinthet. Oartighet är jag inte mycket för, heller.
Under en dag kan jag irritera mig på ett dussintal etikettbrott av folk som helt saknar hyfs eller hänsyn till folk omkrig sig. Dessutom är det alltid roligt när man kan observera killgrupper som sinsemellan eggar varandra till att flina eller på något sätt kommentera andras ärenden eller uppsyn, när de passerar. Man dömer ju ut dem som idioter omedelbart.
Citat från methoxetamine
Jag stör mig på coola kids som tror att de är bättre än (nästan) alla för att de tror att de kan skriva på korrekt svenska och är nitton år.
Sedan stör jag mig lite lätt också på dubbelmoralen i denna tråd. Först säger du att 15-åringarna ska vara glada, sedan säger du att ingen bryr sig om deras "glada (dock ointressanta) presstexter" och att de kan ju lika gärna skriva någonting cyniskt och drygt.
What I thought when I saw this.
Citat från methoxetamine
Jag stör mig på coola kids som tror att de är bättre än (nästan) alla för att de tror att de kan skriva på korrekt svenska och är nitton år.
Sedan stör jag mig lite lätt också på dubbelmoralen i denna tråd. Först säger du att 15-åringarna ska vara glada, sedan säger du att ingen bryr sig om deras "glada (dock ointressanta) presstexter" och att de kan ju lika gärna skriva någonting cyniskt och drygt.
That^
emos, dålig musiksmak
Citat från sliten
Citat från Rational
Citat från sliten
nykteristbögarna och pkhororna. sug.
Stör du dig på folk som inte dricker?
klart jag gör. du är 15 bast och har absolut inget att säga till om.
tjejjävel.
Har jag sagt att jag älskar dig?
Well, Det gör jag.
Folk som gnäller om att dom mår dåligt. Folk som tror dom vet allt. Folk som säger åt en att gilla deras band. Folk som gnäller på anda (ink. mig) Folk med skitigt hår.
Citat från natsukashi
folk som tror att emocore på något sätt blir sämre för att namnet på sidan innehåller emo.
Vänta lite nu. Namnet i sig har väl ingen annan effekt än att i viss utsträckning attrahera en särskild publik, eller?
Citat från Rage
stör mig på sådanna argument som trådskaparen har i topic.
Som inte bara kan acceptera att alla är olika. vill någon skriva på sin press att de är söta och älskar att gå på stan, gör det. vill du ha en snygg tröja som råkar vara fejk, köp den
sen om du själv inte vill det är upp till dig
Sköt dig själv och Acceptera andra!
Edit: ja det är lite motsägelse för att jag på ett sett stör mig på att trådskaparen argumenterar som denne gör. men jag accepterar ändå att han är den han är. men inget som jag skulle förespråka alls.
_JAJA_ Toyboy. Jag skiter i dina åsikter.
Citat från fisksnopp
OCH att man fanimig blir idiotförklarad för att man inte råkar veta EN sak som är uppenbar för EN människa.
Man är inte dum i huvudet om man inte vet något.
Lär er det.
Är inte all kunskap självklar?
HEHEHEHEHE
Citat från TEZSiiH
"Jag är 15 år och min dröm är att bli mamma, så nu trycker jag ut en unge för att min kille ska känna sig bunden till mig."
Hörde jag en mindfive?
Fett win!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet