SSU, vet inte hur jag ska göra
Citat från Simpan
Citat från Nakwa
Ung vänster är jättecoola, deras organisationsplan går ut på att medlemsfuska, förstöra för de andra ungdomsförbunden och använda våld.
Det är ganska coolt!
Och MUFs plan går ut på att smutskasta eller?
Nästan rätt. Den går ut på att supa ner folk.
Du anar inte. Ung Vänster i Gävle har lärt över tio personer hur man spelar Magic The Gathering. Den du!
Vad man gör i SSU varierar på var man engagerar sig.
Jag är med i SSU och vi åker runt på skolor och kampanjar, skriver insändare, åker på utbildningar och sådant. Är man intresserad av politik så är det jättekul!
http://www.ssu.se där hittar du vad vi står för, och det är väldigt kort och enkelt att förstå (:
SSU var ju dom som medlemsfuskade för att få en massa bidrag -.-
Fast det har iofs inget med deras politik och huruvida man ska aktivera sig eller inte.
Citat från Rachazkhan
Fast det har iofs inget med deras politik och huruvida man ska aktivera sig eller inte.
Eftersom att deras politik går ut på "solidaritet" och bidrag, och de bidragsfuskar, då kan man dock ifrågasätta deras seriositet :)
Sen kan du ju typ vara med och testa hur det är, och om du inte trivs så är det ju bara att sluta (:
Jag skulle också rekommendera ung vänster :)
Man lär sig sjuuukt mycket och man behöver inte kunna nått från början. Dom flesta klubbar är seriösa och dom har en bra organisation så att säga vilket gör att det inte blir så många flum-möten. Man har också mycket roligt, lär känna nya vänner och dessutom gör man lite för att förändra världen också.
Plockade fram lite kontaktuppgifter åt dig, hoppas dom är aktuella fortfarande:
Ung Vänster Norrbotten kontaktar du antingen på telefonnummer 0920-695 55 eller mail norrbotten@ungvanster.se
Du kan också kontakta distriktsordförande Lena Tjäder på 073-8004243 eller lena.tjader@hotmail.com
Du behöver inte säga så mycket mer än vart du bor och att du vill gå med, sen sköter dom resten. Du kan också be att få komma på några möten och se hur det är bara utan att vara medlem. Om jag inte mins fel är första året gratis fortfarande :)
Citat från SystemCollapse
Gå med i SDU istället, mycket mer spännande i längden.
Sveriges Dövas Ungdomsförbund?
De var och raggade på min skola också, för ett tag sedan.
Väldigt många i samma och årskurserna under mig gick med bara för att man fick "tuffa" pins med en schimpans på.
Jag träffade dem senare; och fy fan vad de rövslickade för att få mig att gå med. Men icke.
Liksom, om de sätter upp stora planscher borde de framföra något vettigt istället för att trycka upp en stor jävla övermanipulerad bild på Reinfeldt.
Citat från SystemCollapse
Citat från Narcissist
Citat från SystemCollapse
Gå med i SDU istället, mycket mer spännande i längden.
Sveriges Dövas Ungdomsförbund?
Sverigedemokratisk Ungdom.
Bombhot och misshandel för hela slanten.
Fast första träffen på google är den där dövgrejen... haha, men jag såg att den andra träffen var om SD:
smr ska det va
RKU, åh ja!
Skaffa en egen uppfattning
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet