SMINK
Pretto much?
Eftersom rusta är en affär som är gjord för att sälja sakerna så billigt som möjligt, jag säger nu inte att allt som är billigt är dåligt och allt som är dyrt på något sätt är bra.
men man får ju vad man betalar för och köper man en ögonskugga på rusta för 19 kr så kan man inte förvänta sig så mycket.
skulle nog vara rädd för vad som ligger i sminket.
Citat från blinkmee
Eftersom rusta är en affär som är gjord för att sälja sakerna så billigt som möjligt, jag säger nu inte att allt som är billigt är dåligt och allt som är dyrt på något sätt är bra.
men man får ju vad man betalar för och köper man en ögonskugga på rusta för 19 kr så kan man inte förvänta sig så mycket.
skulle nog vara rädd för vad som ligger i sminket.
Kvalité före kvantitet kan jag förstå. Men rädd för vad som ska ligga i sminket? ): Tror knappast att det ligger blöta sniglar och papper i det. Men om det skrämmer dig borde du läsa vad smink egentligen innehåller i överlag.
Handlar nog mest om att de antagligen köper in saker från Europa och Asien, och som jag nu läste på hemsidan "skeppas i containers direkt till varuhusen, vilket är både kostnadseffektivt och positivt för miljön". Vilket gör att det blir såå mycket billigare.
Samt att de nog inte tar överbetalat, om man säger så. Kicks t.ex. tjänar ju på att sälja en mascara för 400 istället för 200, om du förstår.
Bara så du vet asso, bara logik
Citat från petting
ja det är väl klart att kicks tar extra betalat för att tjäna mer med tanke på att de endast säljer smink, en affär som säljer allt kommer inte behöva ta extra betalt, speciellt inte en affär som är ute efter att sälja billiga varor.
hade det vart samma vara som från kicks eller något sånt hade jag kunnat tänka mig att köpa det men hade det vart ett okänt märke så nej.
jag är medveten om att smink inte innehåller de bästa sakerna och jag menade inte att det skulle ligga sniglar i sminket men om vi tar choklad för ett exempel; en billig choklad som kostar 5 kr innehåller inte ens mjölk och väldigt mycket mer dåliga ingredienser medan en annan choklad innehåller bättre ingredienser, så menar jag.
köper ju hellre isadoras foundation än H&M's egna.
man får vad man betalar för.
[/b][b]Citat från petting
tvivla på men du vet ju inte, det är inte så svårt att förstå när man ex får värre hy av H&M's foundation. då är det ju rätt uppenbart att något i produkten inte alls är bra för hyn.
tyvärr köper jag från vanliga märken men skulle vilja köpa från body shop, deras produkter är väldigt bra! tyvärr är man en fattig student haha.
Alltså, enda saken jag gillar med Body Shop är att deras produkter luktar så jäääävla gott. Annars är jag faktiskt inte så fancy i deras produkter, får torr hy av dem. Min hy tål typ inte produkter i överlag. ):c
Min mor köpte nån hudkräm i Cypern, står att den innehåller ormgift.......haha var det roligaste jag lät. Dock så var den otroligt jävla bra att det finns inte.
ungefär hur mycket går frakten från elf på? jag fattar ju att det beror på hur mycket man beställer, men typ... i genomsnitt?? eh
Citat från bloodhail
ungefär hur mycket går frakten från elf på? jag fattar ju att det beror på hur mycket man beställer, men typ... i genomsnitt?? eh
har alltid gått på typ 40 kr för mig. oavsett om jag har beställt för 100 eller 800.
SOFT, tack!
kom på att jag kan passa på att fråga här:
jag måste hitta en bra färg att använda till contouring. Jag är SJUKLIGT blek, och underton vet jag inte riktigt. Det varierar, hahah. För det mesta är jag nog kall, tror jag. Funderar lite på att beställa hem NYX blush i färgen Taupe, men aaah vet inte. Ska beställa lite grejer från elf, och tänkte höra om ni vet någon blush/bronser/foundation därifrån jag kan använda för det ändamålet??
blir ledsen av smink. superduperledsen. det kan inte täcka mitt emohumör
Hej grabbar, vilken färg på ögonbrynen passar bäst med lila hår? Alltså inte ljuslila utan lite mörkare, ganska varm lila.
Typ den här

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet