SMINK
PANICINMYHEART: Den sitter första två lektionerna på mig sen är den completely gone.
not to good >-<
funkar för mig iaf ^^
Citat från sofisan
Citat från ammee
någon som vet nån bra mousse-foundaition? ^^ som finns att köpa rätt blek också, har jätteblek hy och vill inte ha en brun rand vid hakan.
den där dream matte mousse är rätt bra, och finns rätt blek har jag för mig.

den blekaste är inte tillräckligt blek haha D: men annars tkr jag att den är bra mjo ^^
Citat från 5_MeO_DIPT
ammee: det är antagligen för att du har fet hy vilket du bara mattar ner med ett ja... mattande puder?
Annars, MAC FOR EVER!
men den fanns väl bara utomlands..?
ammee: neeeej, MAC har diskar i Malmö, Göteborg och Stockholm, annars kan du beställa från www.maccosmetics.com, där det för övrigt är billigare med, det är jag helt övertygad om (dock kan du råka ut för tull osv), men ja, IT'S WORTH IT (:
Citat från 5_MeO_DIPT
ammee: neeeej, MAC har diskar i Malmö, Göteborg och Stockholm, annars kan du beställa från www.maccosmetics.com, där det för övrigt är billigare med, det är jag helt övertygad om (dock kan du råka ut för tull osv), men ja, IT'S WORTH IT (:
aha, okej.. jag bor i jönköping, så det är ju en bit att åka. kan man inte beställa från nån svensk hemsida då? o:
ammee: Nej, MAC säljer bara från MAC och inte från någon återförsäljare (:
Citat från 5_MeO_DIPT
LIC0RE: Ljusblått: http://www.emocore.se/?sida=galleri&user=5_MeO_DIPT&bild=122329
Färgerna jag har använt i sminket är:
MAC Platinum Pigment
Mad Minerals Multiuse Navy
Mad MInerals Multiuse Speed
Mad Minerals Multiuse Wedding
Mad Minerals Multiuse Black
Mad Minerals Multiuse Vanilla
psst:
gröna ögon - orange/gult/rött/brunt smink
blåa ögon - svart/brunt/mörkgrönt smink
bruna ögon - ljusblå/ljusgrön
Tacktack! Men gör det en större skillnad om jag är mörk? Eller rättare sagt, jag är mer åt det olivgröna hållet.
Nån som testat maybelline liquid mineral foundation?
Citat från cynism
Citat från Becci
Nån som testat maybelline liquid mineral foundation?
Ah, jag använder den varje dag. Är rätt så nöjd med den iallafall, tror dock att jag köpte fel nyans.
Den är helt underbar, men ja, det är väldigt svårt att hitta rätt nyans, det som i affären ser ut att vara bra blir antingen en nyans för mörk eller ljus när man kommer hem. PGA belysning.
När man köper den så ta lite av "testern" på arm/hand och gå sen ut i vanligt utomhus ljus. Då ser du vilken nyans du ska ha. <3
LIC0RE: Prova och se (:
Nån som vet om Medusas Eye Dust från miss smith är bra?
vet någon var man kan smink från MAC
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet