SMINK
Isadora är väl parfymfri iallafall.
Men IsaDora skyltar ju jättestort med att vara allergivänliga och "kliniskt testade".
Citat från HCkid
Fast jag har prövat minst fyra olika mascaror från isadora där det inte stått att de är allergivänliga på, och fått allergiska reaktioner.
Däremot finns det en mascara som de har som är allergivänlig, den har jag och den fungerar toppen.
Har dock inte sett någon flytande eyeliner.
Du borde ta reda på exakt VAD du är allergisk mot och sedan rådfråga personalen och läsa bak på produkterna :P
har en kompis som "var allergisk mot allt smink" men det visade sej att hon BARA var allergisk mot någonting som heter Methylchloroisothiazolinone, det är typ... ah, konserveringsmedel så att inte sminket möglar.
HCkid:
pröva ngt "finre/bättre" märke. Jag är väldigt känslig mot sådant själv, och använder mascara och eyeliner från chanel :)
"finare" och "bättre" märken är ofta skitdåliga och djurtestade. köp något med bara naturliga ingredienser om du har känslig jy
testa olika sorters smink i armvecket och se sedan om du reagerar på någon av dem.
Jämför då ingredienserna från de produkterna efter gemensamma ämnen. Har flera av de saker du testar liknande ämnen så är chansen stor att du är allergisk mot det.
Det folk försöker säga är ju att "allergivänlig" är ganska abstrakt, det är ju som att be om "allgerivänlig mat". Om du travar in på Kicks och kladdar en handfull eyeliners i armvecket och ser vilka du reagerar på och vad de har för gemensamt innehåll så kan du underlätta din sminkshopping typ forever.
Citat från KillerColours
Det folk försöker säga är ju att "allergivänlig" är ganska abstrakt, det är ju som att be om "allgerivänlig mat". Om du travar in på Kicks och kladdar en handfull eyeliners i armvecket och ser vilka du reagerar på och vad de har för gemensamt innehåll så kan du underlätta din sminkshopping typ forever.
Ja, precis, man behöver ju inte köpa produkterna för att prova dem. :)
Clinique skyltar ju också med att dom är allergitestade, men dom har ju bara gel-liner. Som dessutom har slutat tillverkas i Sverige.
Gå till en bra sminkaffär, fråga om hjälp, berätta vad du är ute efter, du får hjälp, FÄRDIGT.
Om du inte vet vad du är allergisk mot så blir det jobbigt att hitta någonting du kan ha .
magnesium aluminium silicate - mycket möjligt att du inte tål då det är en mica (pigment i smink) förstärkare.
Jag sminkar mig typ aldrig, men funderar på att köpa lite iallafall för tillfällen då man ska vara lite extra fin och så.
Någon som har tips på bra, relativt billiga märken som inte testar på djur? :)
Vad för slags smink söker du? :3
Lite neutrala ögonskuggor och en eyeliner kanske? Och en snygg och bra ögonbrynspenna! :)
H&M har en hel del billigt och oftast väldigt bra smink!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet