SMÅDJURSTRÅDEN.
Tror det absolut bästa är ifall du ger dem några dagar. En hamster som min skola köpte var inte fullvuxen och hon visade sig vara dräktig, och hon skötte det galant själv. Tror risken är större att de inte klarar sig om du handmatar dem och flyttar dem till egen bur osv.
Mja jo, Får lov att göra det.. Har fortfarande inte riktigt smält det än.. Köpte en hane och ett par dagar senare ligger det bebisar i buren. :(
Jag har haft fyra marsvin och alla var av rexsorten (alltså allergivänliga och lockiga morrhår hihi). Marsvin är så mysiga. På sommaren tog jag alltid ut de så fick de knapra gräs och maskrosor. C:
Citat från Babsaan
Mja jo, Får lov att göra det.. Har fortfarande inte riktigt smält det än.. Köpte en hane och ett par dagar senare ligger det bebisar i buren. :(
Om du sätter dom i en och samma bur så borde du inte bli särskilt förvånad över att dom parar sig med varandra. Bra att dom inte skadat/dödat varandra ännu i alla fall.
Citat från Babsaan
Ungarna är två dagar gamla så dom kan inte ens se något.. Och Hamstern som har barn har jag haft i en vecka och var gravid när jag köpte henne vilket jag inte visste om då det ''var'' en hane.
Åh jaha, är det så det ligger till! Din formulering var kanske inte den bästa, trodde att du menade att du hade en hona och sen köpte en hanne och la'na i samma bur och sedan blev förvånad över att dom parade sig, blev lite orolig eftersom att dom skulle kunna skada varandra riktigt rejält - men vad bra att det bara är en enda hamster, haha.
Jag menade inte att ungarna skulle ha skadat varandra, menade mammahamster och pappahamster. Ungarna kan bo ihop med mammahamster upp till fyraveckorsåldern.
Men usch vad jobbigt att det blev fel på könet sådär. Har också varit med om det, en kaninuppfödare sa förut att jag fick med mig hem en hane men det visade sig med tiden att min Harry var en Harriet.
Skulle ge henne mat nyss och såg att det var massa blod i boet på hennes tyger.. och att ungarna var borta.. :(
Lite ledsamt att alla har dött..
Citat från Babsaan
Skulle ge henne mat nyss och såg att det var massa blod i boet på hennes tyger.. och att ungarna var borta.. :(
Lite ledsamt att alla har dött..
Det är tyvärr en naturlig instinkt för hamstrar att bita ihjäl sina ungar (i försvar) när de misstänker/känner av fara :c Mycket trist att höra dock! Hoppas din hamster mår bra.
kan era fjantiga hamstrar spela munspel kanske? nä, de är bara Börje som kan!
Citat från adoravivos
Hon verkar må bra, Kommer dock aldrig kunna se henne på samma sätt,. :(
Citat från Babsaan
Citat från adoravivos
Hon verkar må bra, Kommer dock aldrig kunna se henne på samma sätt,. :(
förstår det :c bra att hon mår bra dock!
Har haft Hundratals marsvin..
Har bara ett kvar nu. En hane så han måste gå själv.
Han heter Xerxes och är väl typ fem år gammal nu. :o
Annars har ett av mina blivit hela sex år gammal! Saknar dig Brum! (Ja jag döpte honom efter den lilla gula bilen ^^ )
Förutom hund har jag två marsvin som heter Arya och Sansa, sen även tre guldhamstrar som heter Kurre, Dot och Penny. ^-^
Har två omplaceringsråttor..har haft dom i ca en vecka nu.
Såfort jag närmar mig dom försöker dom bitas och så.
Har ingen aning om hur förra ägaren behandlade dom men har en känsla av att det var rätt dåligt där.
Hur får man råttor sluta vara rädda?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet