SAOSIN
Det är så fruktansvärt skönt att det händer någonting med detta bandet igen och att de faktiskt är på väg mot en ny riktning.
Jag tror att efter ISOSG (som inte var någon höjdare direkt) så behöver de en ny sångare som ger dom ett fräschare sound och leder dom åt ett nytt håll. För denna platsen anser jag att Tillian passar perfekt och jag tror även att han får platsen.
På sin facebook hade Tillian skrivit: "Big news to share soon"
Följt av att han idag, tisdag är på väg till Californien.
Antagligen för att träffa saosin och göra det klart att han är en en i bandet?
Vocalsen i nya demon låter riktigt bra fast jag får inte väldigt mycket saosin-känsla ur låten.
Detta beror antagligen på att låten inte är en officiell demo utan bara lite gitarrer som chris skrev och sedan la midi-trummor på.
Låten skickades endast runt mellan bandet för att Tillian skulle testa att lägga lite vocals på den men läckte sedan.
Se citat från Tillians AP account:
1. This isn't either of the three songs I recorded to try out for Saosin with, I promise you.
2. It's a DEMO!!! Not intended to be heard by anyone. So fuck off.
Vi får iallafall hoppas att bandet med Tillian går tillbaka mot rötterna men ändå hittar på något nytt och kreativt
Sjukt jävla glad åt att höra det nya, Hela tiden med Cove var enbart besvikelse på besvikelse i min bok men detta låter som ett steg ihelt rätt riktning. Tror aldrig dom kommer uppnå det perfekta soundet av the golden days med Anthony Green men det är heller inget jag kräver :)
Tyckte verkligen dom tappade med Cove.. Vissa låtar var "ok" men inte mer än så
Cove kommer aldrig att komma i närheten utav Anthony. Anthony ÄR saosin. Och ett saosin utan Anthony är inte saosin. Saosin är alltså döda, dom borde verkligen byta namn.
Citat från Kirrecore
Cove kommer aldrig att komma i närheten utav Anthony. Anthony ÄR saosin. Och ett saosin utan Anthony är inte saosin. Saosin är alltså döda, dom borde verkligen byta namn.
*semi-agree*
Dock svårt att säga med tanke på att Anthony endast var med på en skiva samt lite demos runt därom medans bandet sen dess(med Cove) släppt iaf ett par album
Döredrog Anthony Green, men funkar bra även nu.
Grejen med Cove är ju att han var stört duktig en gång i tiden men på senare år bara blivit sämre och sämre och verkar inte riktigt lika engagerad.
Klipp från 06 när Cove gästar Yesterdays Rising under låten Sidewalk Remanence
Sången är felfri genom hela låten, skriken runt 2:15 är tjocka som fan och det syns att han själv blir förvånad över den höga stämman han lägger vid 2:38.
Klipp från 2010. Seven Years live i Brisbane. Publiken och beau sjunger nästan mer än vad Cove gör och han är väldigt stillastående och passiv.
Jag älskade Saosin med cove lika mycket som jag älskade dom med anthony och förhoppningsvis kommer jag älska dom lika mycket med eventuella Tillian Pearson. Men faktum är att Cove faktiskt behövde lämna för han kunde inte prestera live.
http://soundcloud.com/saosin-2/01-promises
Bjussar på den nya officiella Saosin-demon. Droppades för drygt två timmar sedan via Facebook, myspace och twitter.
Tillian låter otroligt bra tycker jag. Hade önskat lite mer skrik, men men.
Låter inte dåligt alls :D
Citat från SOUNDANDFURY
http://soundcloud.com/saosin-2/01-promises
Bjussar på den nya officiella Saosin-demon. Droppades för drygt två timmar sedan via Facebook, myspace och twitter.
Tillian låter otroligt bra tycker jag. Hade önskat lite mer skrik, men men.
Det är något skumt med gitarrerna som jag inte riktigt kan sätta fingret på.
Antagligen för att låten inte är mixad/mastrad något vidare. (Vilket är godkänt med tanke på att det är en demo).
Får ju säga att Tillian låter sjukt bra och jag är jävligt taggad på att höra mer :)
Anthony spelade nyligen Seven Years på sin egna turne med sin solokarriär, och jag önskar att jag själv var där.
Visst, publiken sjunger mer än han själv, men vem hade inte sjungit med egentligen?
men det var väl inga nyheter egentligen? har ju varit snack om det på saosinforumet aslänge?
Sant det, men det är fortfarande sexigt, och alla läser nog inte saosinforumet heller för den delen.
true true. hur som helst är det sjukt najs, sexigt, örgasm o.s.v.
i would tap....
We'd go gay for Anthony Green?
I guess so.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet