Råttor
argvarg: Haha jaa, hon är lite charmig c:
Transporter brukar alltid lösa sig, har fått hem/sålt råttor/djur från hela sverige, danmark, norge, finland, tyskland, rumänien o holland. :)
så det borde inte stoppa er! ;)
Men hur transporterar du då? :) Jag har försökt fråga folk om dom kan skicka råttor men ingen vill .. så hur brukar du göra? :) Jag har ingen möjlighet att åka någonstans för att häma eller lämna en.. .:p
^
Hur? :/
[/i]
Kontakter, finns sidor på FB och ifokus, andra uppfödare och ja alla vänner o vilka de känner. Det brukar kosta 100kr för transporten.
Vart är det mellan?
Håll koll på utställningar och sånt också för då är det många som åker härs och tvärs. Så kolla transport hjälp ifokus och skriv på fb grupperna, https://www.facebook.com/?ref=logo#!/groups/256953641045996/ hoppas den fungerar gruppen heter " Skjutsgruppen för Djurentusiaster i Norden"
Jag har funderat på att köpa råttor snart.
Har kollat runt på ifokus och SRS efter uppfödningar i Göteborg.
Vilken tycker ni är bäst?
Det behöver ju inte vara i Gbg för så som jag har uppfattat det är det ganska enkelt att fixa transport.
Min kompis ska ha en kull om ca 20 dagar. Kommer bilder senare om någon är intresserad :)
^Vart bor hon? :)
Hon bor i Anderstorp men jag hjälper henne och bor i torup, nära halmstad. Så det är inte så långt till göteborg där ifrån. :)
Okej, men har redan hittat andra råttorna närmare och bokat dom nu. :)
Råttor år så söta, jag vill ha en men jag får inte ha en sån :(
Citat från FukinExhale
båda de där är ju dvärghamstrar ;s
Ökenråttor är de.
Gerbiler.
SLUTA LJUG
Citat från Elefanton
Citat från FukinExhale
båda de där är ju dvärghamstrar ;s
Ökenråttor är de.
Gerbiler.
SLUTA LJUG
Det är det väll ändå inte?
Gerbiler har svans, fast med hår på. Så de är inte gerbiler.
Citat från Elefanton
Citat från FukinExhale
båda de där är ju dvärghamstrar ;s
Ökenråttor är de.
Gerbiler.
SLUTA LJUG
Jag har både dvärghamstrar, guldhamstrar, gerbiler & råttor hemma. Nej jag ljuger INTE.
I veckan kommer ungarna :) någon som är intresserad redan nu?
Mamman och Pappan är rexade och antagligen blir ungarna dubbelrexade (oäkta naken)
Citat från gemigenmops
Citat från 69eyesss
I veckan kommer ungarna :) någon som är intresserad redan nu?
Mamman och Pappan är rexade och antagligen blir ungarna dubbelrexade (oäkta naken)
åhh lätt gos! vars har du dom och gåre att fixa skjuts till umeå? :3
Umeå är lite väl långt men går ju att kolla iFokus efter transport. Finns i Halland och Småland. :) Ska kolla runt lite om det är någon jag känner som ska uppåt i landet. Iså fall hör jag av mig :D
Snart är det dags för Ella att föda. Hon är inte liten alltså. Mycket större än Ritalina när hon var dräktig och hon fick 10 ungar så det lär bli en hel del!! :)
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet