Rättegång
Har du varit på en rättegång någon gång?
Kanske för något du blivigt åtalad för något, eller har du varit där som vittne? Eller bara som åskådare?
Tell me!
Åskådare, det var inte så speciellt spännande. Snubben hade snott en mobiltelefon (det var anklagelserna i alla fall, om han hade gjort det var är en annan fråga).
varit åtalad, elr vafan de heter ! misshandel
Citat från u_suck_tbh
Jag var på rättegång en gång.
Nüremburg tror jag det var
Nürnberg på svenska lollers!
Citat från Sacrifize
Nürnberg på svenska lollers!
Äh
Säger du Gothenburg utomlands eller? :@
Var åklagare för ett misshandelsfall. Gick 5k plus, så det var väl värt.
Citat från u_suck_tbh
Citat från Sacrifize
Nürnberg på svenska lollers!
Äh
Säger du Gothenburg utomlands eller? :@
Nej jag säger GÔTEBOOOOOORG!
Ok.. nej, jag säger nog Gothenburg to be honeeeest.
Jag vittnade, men via telefon.
"Ok"
Jag säger iaf Nüremburg för det är det namnet jag är mest van vid :@
Citat från u_suck_tbh
"Ok"
Jag säger iaf Nüremburg för det är det namnet jag är mest van vid :@
ok, fest. Do it your way... *evil grin*
Nej, men ska kanske.. beror på åklagaren om de blir rättegång eller bara böter
Åskådade. Det var nån som rapeat någon i en allmän toalett eller vad fan det va, skit knept :S:S:S:Ss
Ja, som vittne
Åskådare. Snubbe som hade snott en massa virke från en byggarbetsplats. Det mest spännande var när han nekade till anklagelserna. Resten var bara ett sömnpiller. Andra delen av klassen fick dock se på ett riktigt spektakel. En muslimsk kvinna som hade blivit slagen av sin man. Sen efter paus så hade hon inte blivit det, sen började hon anklaga tolken för att ljuga. Det var tydligen ganska spännande.
Har varit på några stycken som åskådar och det var pinsamt, förlorade allt förtroende för vårt rättsväsende. Var bara massa lata jurister (som inte ens verka särskilt insatta i fallet trots att dom tog betalt som fan) som hade en duel i juridik. Rättvisa, eller för den delen verkligheten verka knappt ha något rum i domstolen, blev ganska äcklad.
Vadå duell i juridik? Låter ju som de gjorde sitt jobb i sånt fall.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet