REGLER / INFO
RobbanMurray
Kille, 36 år
- REGLER OCH INFO FÖR FOTOFORUMET -
======================================================================================
Detta forum är till för det fotografiska ämnet, inte för att visa hur du såg ut som liten, tar du babybilder i studio kan det vara passande att visa upp dina snygga bilder men att lägga upp 711 randombilder på sin säng, sitt rum, sin gräsklippare osv hör inte hemma här, då hänvisas ni till Bildtråd-forumet :)
======================================================================================
Sen som vanligt:
* Det förbjudet att spamma, trakassera och vara OT (off topic)
* Spammtrådar tas bort direkt och trådar som inte hör hemma här flyttas.
* Sök efter ämnet ni vill skriva om innan ni skriver eran tråd, risken finns ju att det redan finns en exakt likadan redan.
======================================================================================
Här är en lista på de största trådarna som kan komma till användning:
Era oredigerade verk
Foton som är helt OREDIGERADE
Fototråden
Här postas bilder som är digitalt efterbehandlade, men enbart i den mån att bilden ska bli förskönad. Inga större ändringar får göras. Enbart skärpa, oskärpa, förstärka färger osv är tillåtet.
Photoshop-verk
En tråd där man kan visa upp bilder man har gjort i PS. Och det går bra med antingen saker gjorda från scratch (bakgrunder, avatarer, signaturer etc) eller fotomanupilation eller what ever! Kravet är dock att bilderna är ganska grovt omgjorda så att ni inte bara ändrar kontrast och sen lägger in fotot här.
Fototips - våga fråga!
En tråd där folk kan ställa frågor om kameror och fotografering
Systemkameror
Märken, butiker, priser, etc...
Kompaktkameror
Märken, butiker, priser, etc...
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet