Psykisk ohälsa
Skriv det då, vetja!
Haha, ja, jag förstår. Men om det hade någon relevans till det jag skrev, så missade jag den...
Men det var ett bra inlägg i alla fall![/i]
Får göra det nästa gång. Ingen relevans till vad du skrev till mig men har relevans till "varför måste folk var elaka".
Tack. Du verkar vara en bra typ. Inte ett skämt.
Citat från nemoralia:
Jag såg en tjej på bilden, kollade inte ditt kön. Ursäktar verkligen om det gjorde dig upprörd - det var verkligen inget illa menat. Förlåt.
Att basera någons kön/icke-kön på en bild är verkligen inte ok. Du kan inte se min köndidentitet, det är något jag känner.
Det är en självklarhet att det gör mig upprörd. Att ständigt bli könad av folk baserat på mitt utseende, eller annat liknande, är vedevätdigt. Och vad du menade har ingen som hellst betydelse, det gör inte det du skrev mer ok.
Se till att inte göra det i framtiden så får vi se om du ursäktas.
Dock är detta forum inte till för dessa diskussioner, så vi kan ju avsluta det här. I hopp om att du lärt dig något om tvångs- och felköning och slutar med det.
kan vi nt alla ba va vänner ist chilla lite
Citat från nemoralia:
Och du kanske lär dig att det inte är särskilt snyggt att ge sig in i en diskussion, utan argument, och visa hat mot en person? Speciellt inte med flera andra. Det är minst lika dålig stil som att jag råkade köna dig. Då har vi båda något att tänka på i framtiden!
Du och dina jävla härskartekniker och manupilation.
Det är fan olika saker att skriva ett "<3" och att utsätta någon för tvångsköning.
Jag gav mig ALDRIG in i diskussionen, jag citetade med ett hjärta vad någon skrivit, och hur du vill uppfayta det hjärtat är upp till dig.
Jag har inte visat något hat mot dig för ens du började med din tvångsköning utav mig.
Om jag ville diskutera det du skriver med dig så skulle jag göra det, men nu vill jag inte det.
Det är DU som gör fel. Det var DU som drog in mig i diskussionen, inte jag. Ett hjärta kan uppfattas på många sätt, och du vet knappast vad jag menade med mitt.
Att du tvångskönar mig och sedan nedvärderar mina känslor och jämför dem och ditt beteende med något heeelt annat är oacceptabelt.
Det du försöker göra är att vända denna diskussion och hitta ett sätt att lägga skuld på mig så att du inte uppfattas som en så hemsk person.
Men lilla du, det kommer inte fungera. Men du kan ju försöka manipulera och skuldbelägga en manupulativ och känslolös människa, lycka till.
Fast nu är det så att ordet "tjejen" har en mer bestämd mening - det är en person som är av könet kvinna. Ett hjärta kanske du tolkar som något positivt, men vem säger att jag gör det?
Om du nu tog illa vid av mitt hjärta, hur kommer det då sig att ni skrev att ni inte ville ha mig som er städare? Det är ju snarare att sätta hårt mot hårt och attackera mig med det som, uppenbarligen, sårade er.
Och om detta gjorde er så sårad så borde ni sagt det istället för att agressivt käfta emot med samma attack som någon gett dig. Då kanske det skulle slutat annorlunda.
Sedan bör du lära dig strukturellt förtryck. Transpersoner är nedvärderade i samhället (nu vet jag inte om du är transperson eller ej och påstår inget om det) och genom att jämföra transfobi samt tvångsköning med en illa menad komentar mot någon som, enligt mig, har illa åsikter i ett ämne där personen inte är strukturellt förtryckt är en väldigt konstig jämförelse.
Såklart uppfattar vi saker olika. Men eftersom du agerade och skrev som du gjorde kring mitt "<3" så kunde jag knappast förstå att ni på något sätt var sårad, då det enda ni uttryckte var agressivitet.
Jag vill inte fortsätta i PM då ni använder er av härskartekniker och inte kan se skillnad på transfobi och en kommentar som du inte ens påstod att du tog illa vid för ens du kunde använda det för att skydda ditt dåliga beteende.
Om ni nu tog så illa vid av mitt hjärta så kan jag ju säga ursäkta, om det får er att må bättre. Men i framtiden kan ni tänka på att om någon ger er en kommentar som gör så att ni mår dålig, säg till att den gör det, idtället för att bita tillbaka med en annan negativ komentar. Det är mycket missledande.
nemoralia vem e du ens
Citat från Jabba:
nemoralia vem e du ens
En tjej som minsann går på Englands tredje bästa universitet och ber oss att vara tysta och sluta leka läkare vilket hon har rätt att göra eftersom hon har studerat psykologi och att läsa studier! :)
haha drama :D
Citat från nemoralia:
Du har verkligen inte läst något jag har skrivit. Kommentera inte då heller.
Varför drog jag upp att jag pluggar psykologi på ett väldigt bra universitet? Jo, för att jag ville påvisa att inte gemene man klarar av att läsa och förstå sig på avancerade studier. Jag skrev att det är något som även jag måste lägga flera timmar på (fast jag är insatt i ämnet).
Behöver jag ens nämna att det är dålig stil att plocka saker ur deras sammanhang?
Kan ni snälla sluta med detta näthat? För det är precis vad det är. Typ 5 % av folk som har kommenterat i den här diskussionen har bemött mina argument, resten har bara spridit hat mot mig som person och det är bara sorgligt. Fint att ni gör det i en tråd om psykisk ohälsa också.
SnappleBapple: Nej, ec är verkligen inte ett forum för en intellektuell diskussion. Åtminstone inte baserat på hur folk argumenterar här. Det är verkligen låg nivå, och ja, du får tycka att jag ser ned på dig och andra för efter det jag har sett här så är det precis vad jag gör. Det finns andra som är mer lämpade att debattera med mig, inte ec.
Jag tycker det är intressant hur du säger att det är dålig stil att plocka saker ur dess sammanhang, när du själv har grundat allting du säger i den här tråden på något som inte har ett samband med varken tråden eller vad någon i den har sagt utan verkar grunda det på att du blir upprörd av att folk inte är lika "avancerade" som du.
Jag säger det en gång till; Det är _ingen_ annan än du som argumenterar (jag uppfattar inte ens det du skriver som argumentation, jag upplever det som klagan på andra människor) om någonting. Alla andra i tråden ifrågasätter bara hur du uttrycker dig. Inget annat.
Och nej, detta är inte näthat (visst så är det en del som uttrycker sig lite otrevligt och så här, men det tror jag är för att Du satte tonen med din härskarteknik).
Ja, det finns säkert många som är mer lämpade att debattera med dig. Typ folk som faktiskt debatterar, vilket ingen här gör.
Det är intressant hur du använder ord för att bygga en verklighet som stärker ditt förakt mot andra människor. (det är så jag uppfattar att du gör, du kanske inte uppfattar det likadant, och det är helt okej, man är oftast inte medveten om sina egna föreställningar)
Citat från nemoralia:
Du har verkligen inte läst något jag har skrivit. Kommentera inte då heller.
Varför drog jag upp att jag pluggar psykologi på ett väldigt bra universitet? Jo, för att jag ville påvisa att inte gemene man klarar av att läsa och förstå sig på avancerade studier. Jag skrev att det är något som även jag måste lägga flera timmar på (fast jag är insatt i ämnet).
Behöver jag ens nämna att det är dålig stil att plocka saker ur deras sammanhang?
Kan ni snälla sluta med detta näthat? För det är precis vad det är. Typ 5 % av folk som har kommenterat i den här diskussionen har bemött mina argument, resten har bara spridit hat mot mig som person och det är bara sorgligt. Fint att ni gör det i en tråd om psykisk ohälsa också.
Man kan inte precis säga att detta "näthat" som du kallar det är obefogat, eftersom du uppenbarligen lider av storhetsvansinne. Sök hjälp, sluta sprida hat.
Jag behöver tips på vad som kan hjälpa att dämpa ångest och tankar om en annan person. Varje gång jag tänker på henne mår jag skit. Vad ska jag göra?
Jag ska prata med en psykolog på måndag, behöver dock något så länge.
nemoralia: jag vill be om ursäkt för att har betett mig som en barnunge och inte fört en sansad diskussion med sakliga argument
Men det var så extremt underhållande
I och med det vill jag också be om ursäkt för att ha roat mig på din bekostnad, väldigt omoget av mig
OnT:
Wikileaks: När jag själv har mycket ångest och/eller något som jag har svårt att inte tänka på brukar jag försöka hålla mig distaraherad genom att göra grejer som att umgås med folk, spela spel, läsa en bok, lägg pussel osov. Distraktionen gör personligen att jag får svårt att tänka på det jobbiga lika mycket vilket ofta är bra!
Tack BubblegumBitch. Jag ska försöka distrahera mig med något.
Wikileaks jag vet inte hur hjälpsamt det här är, men jag tycker det är viktigt att låta smärtan/sorgen komma ut. Det är okej att gråta och hyperventilera någon gång då och då. Trycker man in det så blir det i längden bara värre. Men om du känner att du kan/vill/orkar så kör på det BubblegumBitch sa. Distrahera dig genom att göra saker, läsa, kolla film, umgås med folk osv.
Men känner du att du mår för dåligt för det så bara let it out. Jag klarar personligen inte av att vara runt människor när jag är i en dipp, hur gärna jag än vill distrahera mig själv från ångesten och tankarna.
itsthemusic Jag tycker om att gråta och hyperventilera när jag mår så här, det hjälper mig en hel del, för som du säger så måste man få ut all sorg och känslorna. När jag har gjort det och det inte kommer några tårar mer och jag bara mår skit måste jag göra något annat. De senaste dagarna har jag försökt distrahera mig själv och det har gått så där men jag måste verkligen hantera det på ett bättre sätt.
Jag klarar inte heller att vara runt människor när jag mår som sämst. Jag vill helst vara ensam, eller vara med den personen som betyder mest, men hon vill ju inte ha med mig att göra och hon vill inte lösa något. Dessutom är hon orsaken.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet