Psykisk ohälsa
Voxra är nog den enda medicinen utöver bensopreparat som har fungerat för mig. Är aspeppad på att fortsätta med den!
Jag sitter just nu och skriver på ett psykologiarbete. En av frågorna lyder: "Nora skär sig. Har du några teorier om varför just det självskadebeteendet har blivit allt vanligare i hur samhället har förändrats under de senaste 50 åren?" Någon som har några tankar kring detta? Hade blivit väldigt tacksam för lite hjälp!
för den fysiska smärtan dämpar den psykiska smärtan så man gör de för att fly och orka leva!
Tycker att detta citat från the secretary är rätt bra ang. själskadebeteende
''E. Edward Grey: Why do you cut yourself, Lee?
Lee: I don’t know.
E. Edward Grey: Is it that sometimes the pain inside has to come to the surface, and when you see evidence of the pain inside you finally know you’re really here? Then, when you watch the wound heal, it’s comforting… isn’t it?''
Sen är ju samhället ganska uppbyggt på att man ska känna sig skyldig!
''Guilty pleasure'' om du äter chips osv, köpte nötter på flyget en gång ''sweets without guilt''
Så om du vill unna dig något måste du ha en bra anledning till för att göra det, annars ska man känna sig skyldig. Och då kanske man behöver bestraffa sig själv, finns ju olika typer av självskadebeteende, såsom att spy efter man ätit, hetsträna, slå sig, skära sig osvosv!
Citat från RainbowVomit:
för den fysiska smärtan dämpar den psykiska smärtan så man gör de för att fly och orka leva!
Och detta har förändrats under de senaste 50 åren? Tänkte mer i stil med att internet finns nu och att man därför lättare får tillgång till triggande material osv. Om du förstår hur jag menar?
Citat från Marelia:
Citat från RainbowVomit:
för den fysiska smärtan dämpar den psykiska smärtan så man gör de för att fly och orka leva!
Och detta har förändrats under de senaste 50 åren? Tänkte mer i stil med att internet finns nu och att man därför lättare får tillgång till triggande material osv. Om du förstår hur jag menar?
man får väl mer ideer men jag tror de mest beror på att alla mår sämre för att världen är hemsk
@Marelia:
*trigger warning?*
Jag tror nog att det blivit vanligare pga att vissa skapar bloggar/instagram accounts/tumblrs där de postar negativa texter och bilder på sina sår. Och de får uppmärksamhet, likes. De får frågor om "hur ska jag skära djupare?"/"Vart köper du dina knivar" etc. Trots om man har en negativ attityd på sin sida så får man tydligen följare och kommentarer om hur stark man är.
Väldigt många på sociala medier romantiserar självskadebeteende helt enkelt. Tycker det är vackert. Och när man lägger upp bilder på sår så kan folk blir triggade att det ska vara just dom som skär djupast och mest. Så det sprider sig och blir ett större och större problem...
Yeah.
(Själv tycker jag sådant här är helt hemskt och idiotiskt. Förstår om någon postar en bild eller en depressiv text för att de skriker efter hjälp, men att "inspirera" andra (genom att romantisera och lägga all fokus på hur mycket och hur illa man skadar sig själv) att skära och få självskada att framstå som något vardagligt som är helt normalt är inte bra alls. Men jag tror det är så det ligger till... och det är hemskt.)
Det är ungefär vad jag har skrivit hittills, det känns betryggande att jag inte är ensam om den uppfattningen!
Citat från Marelia:
Jag sitter just nu och skriver på ett psykologiarbete. En av frågorna lyder: "Nora skär sig. Har du några teorier om varför just det självskadebeteendet har blivit allt vanligare i hur samhället har förändrats under de senaste 50 åren?" Någon som har några tankar kring detta? Hade blivit väldigt tacksam för lite hjälp!
Well, först och främst uppmärksammas det mer i samhället nu än förr. Men antalet som skadar sig själva kan ha varit minst lika mycket för 300 år sedan som nu.
:) Jag förtjänar att må som jag gör.
Citat från Diskmaskin:
Citat från uSuck:
Jag har gått på Voxra i typ en månad nu och jag upplever att det känns svårare att jogga och dylikt. Jag har läst att mediciner som påverkar noradrenalin ofta ökar blodtrycket. Har någon annan som kört Voxra under en längre tid upplevt något liknande?
Hm, nä. Har gått på Voxra i ca lite mer än ett halvår och har nog inte blivit anfådd etc snabbare. Har däremot varken joggat innan jag åt Voxra eller nu hehehehe. Biverkningarna av Voxra sitter i ett tag, men de går över efter några få månader.
Voxra har varit min livräddare och känner otroligt nog inte av några biverkningar än, men som sagt, de flesta biverkningar brukar lägga sig inom en försumbar tid
Har beställt hem 5-HTP, någon som har erfarenhet av dessa? Tänkte ta 100mg och komplettera med 1g L-tyrosine eftersom 5-HTPn kan skapa dopaminbrist. Har bara läst positivt om dessa, och har lärt mig hata srri och snri preparat då jag stänger av totalt när jag brukar dem. Så tänkte att det är värt att testa i alla fall.
Hela mitt liv har förvantlats till ett helvete sen jag slutade med min florexetin, Gråter och tja, mår sämre än på länge.. Skulle inte avslutat min behandling förs höst och nu är allt bara sämst.
Handlar den här tråden om psykisk ohälsa eller endast pillerknaprande?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet