Post-rock
Hymn to the Immortal Wind var en mindre besvikelse. You Are There är och kommer förbli deras bästa.
Sleepmakeswaves Och 65daysofstatic e fan <3 ^^
Jag vill ha inspelningar från spelningen i fredags. Har inte hört något av banden men de flesta är väl post-rock? :D
Tycker Maserati's - Interventions är snäppet vassare än Golevka, gillar dock mer spattig post-rock, dvs skiftningar mellan långsamt och snabb intensivitet.
The Pirate Ship Quintet has varit på som tusan senaste veckan.
Winter Equinox är ganska mysiga.
Själv är man efter och är fortfarande fast med Explosions in the Sky.. Men "The Earth is not a cold dead place" är bara för jävla bra.
Vadå efter :( det är ju en klassiker hallllå
Själv kan jag inte komma till postrocken - postrocken måste komma till mig. Så det funkar inte att lyssna asmycket på asmånga asrekommenderade band för min del, jag måste invänta läget mhm.
Samma här. Måste typ råka stumble across ett band för att orka börja lyssna på det, vilket är lite synd eftersom jag därmed inte lyssnar på speciellt många band inom genren och antagligen går miste om en hel del awesome saker.
Hahahah jag känner detsamma. Sen när jag väl hittas av en bra låt av ett bra band så lyssnar jag helst bara på den låten istället för att upptäcka mer. Smått inskränkt sådär... men det handlar om FEELINGEN!
Reviendra: Alla andra verkar ju hitta nya band stup i kvarten! :(
Jag är mer kvalitativ än kvantitativ i mitt "sökande" HEHEHh :(
^
Borde nog tänka så som du gör. Verkar göra det hela till en lek. D:
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet