Post-rock
Skatta dig lycklig! :>
Skulle kalla två album post-rock. Så dem får bo här! :D
Citat från cynism
Isis = post metal?
Hm, ja. Typ. Deras utveckling ser väl ut så här i princip:
Sludge > Post-metal > Skitbra halvmesig post-metal ändock med br00tal skreamz och skön atmosfär (under Oceanic- och Panopticon-tiden, när de var som bäst!) > Tråkig spontan post-metal med ett koncept som de redan har förbrukat (de två senaste plattorna).
Post-rock skulle jag väl aldrig riktigt kalla dem, men det är ju lätt att lägga dem i det facket med alla ambienta inslag och allt effektrunkande. Samtidigt känns de ganska mesiga i jämförelse med andra post-metalband som Amenra, Neurosis, Omega Massif, Lvmen, Celestine osv, men det behöver ju inte vara något negativt. Förresten kan jag tipsa om italienska Lento, för er som gillar ISIS. De gör dock instrumental musik, och har släppt två fina skivor, varav en tillsammans med Ufomammut.
Paniktankade Tender Souvenirs - Scars & Souvenirs imorse och slängde in den på min iPod innan jag skulle till kursen i Ystad. Höll på att missa bussen dit, men det var fett värt stressen. Såg dem live 2007 och det var härligt med ett litet nostalgiskt återfall.
Bukkakiz, nu tycker jag det är dax för något nytt tips innom post-rock.
det har varit tyst väldigt länge
Om jag bara skulle kunna rita så skulle mina skoldagar bli mycket roligare.
Skulle jag kunna sitta och bara rita till lite musik.
Jag har slängt in den här i bevakningar och tycker att någon ska namedroppa Post-Rock med rejält tunga trummor!
Du kan ju testa Cult of Lunas tidigare album :>
iLiKETRAiNS är ju redigt feta. Saxofoner och allt. A Rook House For Bobby är bäst.
Black Heart Rebellion och Le Pré òu je suis mort är post-rock/screamo med smattrande trummor!
Får styrka på Black Heart Rebellion, belgarna kan sin sak. Så OTROLIGT berörande, de lyckas fånga det där extra i musiken!
Alla Cult of Lunas är väl fantastiska när det gäller rytmiken?
Citat från Kidcrash
Citat från Oroborus
Alla Cult of Lunas är väl fantastiska när det gäller rytmiken?
Absolut! Men ur ett post-rockigt perspektiv skulle jag säga att Salvation är mest post-rock, eller post-metal om man så vill! Låten Leave Me Here är praktexemplet!
Ah! Jag förstår. :>
Är det här Cult of luna från Umeå som vi snackar om? jag tar mig en snabb tripp till youtube iafl och ser vad som finns där!
Yes!
Ghost Trail från Eternal Kingdom och Leave Me Here från Salvation har tagit mig med stormmmmmmm!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet