Post-rock
Citat från BukkakeTsunami
Gibson Les Paul Studio, Boss DD7, RV5 och DS2. Ska införskaffa en Fender Frontman 212R-förstärkare och StealthPlug också! Fast det blir om runt två veckor eftersom de inte hade dem i butiken. Någon fuzz-, phaser- eller oktavpedal vore fint också.
Sen är det ju mest Filip som spelar på allt detta. Lånar ut gitarren till honom eftersom jag försöker satsa stort på bandet nu!
Fint med Les Paul, kör själv med en Special. Åh, ska även jag skaffa en fender stärkare när pengarna finns. Men jag klarar mig med min peavey bandit än så länge, haha.
Men du trummar i Wpcort då, med tanke på att du lånar ut ze pedalz?
Citat från Undulaten
Men du trummar i Wpcort då, med tanke på att du lånar ut ze pedalz?
Yes sir!
Köpte själv en liten Peavey-förstärkare när jag köpte elgitarren. Men den blev kvar i Skåne eftersom det blev lite väl mycket att släpa med sig därifrån, trots att den var så liten! Haha. Men det ska bli fint med lite mer watt nu.
Skulle vilja ha en Fender Telecaster också. Skulle se så bra ut bredvid min Gibson. :(
Ja, jag är en sucker för den färgkombinationen.
Citat från BukkakeTsunami
Lånar ut gitarren till honom eftersom jag försöker satsa stort på bandet nu!
Hoppas verkligen att han kan ställa upp lite oftare när han har flyttat!
Fick ett litet brev på last.fm.
"hi,
listen "Choro da saudade" and "Rafaela":
www.myspace.com/indignu
See more:
http://methogm.blogspot.com/search/label/-post-rock
Thanks"
Rätt hyfsat faktiskt så jag delar med mig till de som inte hört japp hejdå.
Tips om post - rock forum? jag vet en bara atpr. Skulle uppskattas lite mer.
Det går långsamt. heheheh
Citat från Tennissko
Ursäkta noobigheten, men vad, i soundet, är det som gör att en genre får prefixet "post-"?
Och, min uppfattning av post-rock är ganska atmosfärisk rock, utan att vara proggigt eller indie-igt. (Indie är ju egentligen ingen genre, men ni fattar.) Hursomhelst, det finns säkert mer specifika attribut, men jag är väl inte helt fel ute? Och, känner någon för att bifoga en länk som förklarar vad post-rock är (dravel om ursprung är oviktigt)? Wikipedia brukar ju ha tvärfel med genredefinitioner.
Post-rock var från början inte särskilt atmosfäriskt, utan mer jazzigt, alltså band som Tortoise, Stereolab och Fly Pan Am.
När GY!BE släppte f#a# infinity '97 så var soundet revolutionerande. Ett perfekt äktenskap. Atmosfärisk musik i sig hade visserligen funnits sedan 60-talet, vill minnas Brian Eno och Tangerine Dream.
Men även Mogwai har en betydande roll, Young Team släpptes samtidigt som f#a# infinity, men just Mogwai och GY!BE var mer betydande för det atmosfäriska medan Tortoise - Millions now living will never die stod för det jazziga
Men utan krussiduller: Post-rock betyder generellt; att bruka instrument i ett "icke-rocksyfte", och det var simon reynolds som myntade uttrycket '94.
Det lutade alltså åt det experimentella med uppenbara jazz/krautrock-influenser. "Post" betyder, som bekant "efter", och pratar man "post" i musiktermer så brukar prefixen betyda en vidareutveckling, och prefixet "post" i musikväg har funnits sedan århundraden tillbaka.
Jag gillar att du fungerar som en uppslagsbok, Råb.
Slängde in den förklaringen i första inlägget. Så slipper folk fråga!
Know your genre :::::::::::D
Tack bukk!
Letar frekvent efter September Malevolence, Ef, pg.lost, scraps of tape och andra svenska storheter inom post-rock, men jag hittar verkligen inget. Frustrerande, speciellt när alla är från Göteborg och VÄGRAR och längre än Jönköping.
Never mind SoT, hittade nu.
EDIT: självklart ska SoT's snyggaste tischa finnas i endast XS.
Jag vet faktiskt inte. Försöker oftast köpa skivor och t-shirts direkt från banden. Annars är det Denovali som gäller för mig.
Men jag tror att Bukkboi har lite mer koll på post-rocksdistros.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet
