Politisk Satir (bildtråd)
chollaren
Kille, 31 år
Schrödingers anti-fascist: simultaneously en soyboy cuck och en livsfarlig världsomfattande terroristkonspiration styrt av judar
antonakis
32 år
Bloodbath
33 år
Citat från Nurium:
Citat från Bloodbath:
Citat från Nurium:
Läs på lite om vad fascism är.
Wikpedia:
"Fascism is a form of far-right, authoritarian ultranationalism characterized by dictatorial power, forcible suppression of opposition, as well as strong regimentation of society and of the economy which came to prominence in early 20th-century Europe."
Där har du dom viktiga detaljerna som pekar på vad Fascism är.
En ultranationalistisk auktoritär ideologi.
Bloodbath
33 år
Citat från Nurium:
Förnekar du också att AFA använder sig av fascistiska taktiker? Alltså "forcible suppression of opposition"?[/i]
Användande av våld är inte Fascistiskt.
Att använda våld för att upprätthålla en ultranationalistisk auktoritär maktstruktur är fascistiskt.
Att använda våld för att motsätta sig fascism är inte Fascism.
Bloodbath
33 år
Citat från Nurium:
Så du menar att tysta en annan människas åsikt inte ligger inom ramen av "forcible suppression of opposition" och att det är emot yttrandefrihet?
"i dont agree with what you say, but i would die for the right for you to express it"
Hört talas om det citatet? Inget du ställer dig bakom då i guess... haha no comments [/i]
Upprätthållandet av en ultranationalistisk maktstruktur med våld handlar inte om åsikter, det måste väl till och med din fedorabärande skalle fatta. Det enda språk som fascister förstår, är våld, så det ända sättet att förhindra deras förtryck och våld, är att med våld nerkämpa dom.
Bloodbath
33 år
Citat från Nurium:
Så enligt din logik behöver man bara kalla folk fascister så är det okej att motsätta sig yttrandefrihet och tysta de med våld. Smart. Blir inte mer motsägesfullt än så[/i]
Ok, jag kommer lägga ner här, för du är antingen för korkad, ignorant, eller bara ett troll, för att fatta vad som faktiskt sägs här. Du har om och om igen bevisat att du antingen saknar läsförmåga, eller skiter fullständigt i att ens etablera en grundläggande förståelse för det som diskuteras, TROTS att du själv lagt fram definitionen av fascism ett par inlägg tillbaka, men även då ignorerat definitionen och argumenterat mot en halmdocka som inte ens är halvt baserat på verkligheten.
Du behöver gå tillbaks och läsa SO på gymnasienivå.
Bloodbath
33 år
Du bevisar bara min poäng mer och mer. Det är sorgligt.
Zaibotnik
Kille, 34 år
Giovanni Gentile var ultrahöger helt klart
Emocore_premium
31 år
va. är det ett skämt? eller svraar du nån. gentile verkar teoretiskt intressant. har du läst något av hen?
sorel tho
italienarna... dom kan!
chollaren
Kille, 31 år
lmao att organisering av folkmord är yttrandefrihet, seems legit
chollaren
Kille, 31 år
Citat från Nurium:
Citat från chollaren:
lmao att organisering av folkmord är yttrandefrihet, seems legit
Allt folk säger oavsett vad är yttrandefrihet inser du väl? (uppenbarligen inte lol)
"i dont agree with you, but i would die for the right for you to express your opinion" = yttrandefrihet
Du o andra snarare dödar för att folk inte ska få säga vad dom vill
Omöjligt o ta er seriöst när ni inte ens är för yttrandefrihet och samtidigt tänker att man kämpar för det "goda". Hur kan man förvänta sig att någon ska stödja ett sånt fascistisk tillvägagångssätt? Hela grejen är ju bara skrattretande :P Det blir liksom mer och mer ironiskt (motsägesfullt) och komiskt desto mer ni argumenterar.
Bild: https://memegenerator.net/img/instances/45006162/yeah-well-thats-just-like-your-opinion-man.jpg
jet fuel can't JFK the moon landing my dude
heaton2001
60 år
haha jag tkr vi ska organisera oss och utrota alla rallar :D dont be mad bara min åsikt :D om du nu skulle dö för min åsikt ralle så finns det ju en sak du kan göra :D
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet


