Politisk Satir (bildtråd)
Citat från Ganondorf:
Är det du som bestämmer vad som är bra/dåligt?
Om någon kvinna skulle ta illa vid sig så är jag helt övertygad om att dom kan säga ifrån själva och inte behöver nån riddare att försvara dom.
Topic
Lions tho
Om en värderar varje individuellt djur lika högt, sparar en fler djurliv genom att äta tonfisk än genom att äta majs. Just sayin'.
hur tänker du nu, Upp?
UPP: Det där är bara bullshit.

Citat från kawaiihentai69:
hur tänker du nu, Upp?
På ett ton majs har du hundratusentals döda insekter. På ett ton tonfisk har du typ två döda djur.
Båda industrierna använder gott om oljebaserade bränslen så det är en ganska neutral faktor.
Majsen behöver odlas, underhållas och skördas, processer som orsakar mängder med småkryps död.
Tonfisken kommer ha ihjäl lika många djur oavsett om den blir uppfiskad eller inte.
Missförstå mig inte, min kost är typ 99% vegansk, men veganism är på sin höjd att sänka antalet djurdödar en orsakar per dag från 100 000 till 99 990 typ.
Om en nu värderar alla individuella djur lika högt. Det är mest i kontexten "antispecisism" som veganism blir irrelevant; om en öppet erkänner att söta djur är värda mer än fula djur så finns ju alla skäl att hellre ha ihjäl insekter än fiskar.
Alla våra handlingar dödar mängder med djur. Veganism är basically att välja en pytteliten del av det en känner inte är någon stor uppoffring, och göra den uppoffringen.
verkar ju minst sagt ganska ologiskt att en sparar liv genom att äta liv?
ba för att du """respekterar""" djuret är det väl inte helt plötsligt okej att döda, konsumera och käka upp en annan individ, eller?
Citat från kawaiihentai69:
verkar ju minst sagt ganska ologiskt att en sparar liv genom att äta liv?
ba för att du """respekterar""" djuret är det väl inte helt plötsligt okej att döda, konsumera och käka upp en annan individ, eller?
Se ovan. När majs odlas dödas bladlöss, myror etc i miljontal. Bara för att en inte äter djuret är ju inte industrin fri från dödandet av dem.
Tonfiskar odlas inte, de fångas vilt.
Alltså, ni vet att förtal är ett lagbrott och knappast tillåtet på sidan?
Håll er ifrån att attackera personer.
jine bryr sig bara om förtal om det är jine som blir utsatt för det
Om de inte hade lämnat ut uppgifter om personen är det inte förtal. En bild räcker för att det ska vara förtal.
Det där är varför vi inte kan ha trevliga saker.
Bilden är borttagen, diskussionen avslutad.
Fortsätt nu med dom ROLIGA politiska satir-bilderna :>
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet




