Playstation 4 eller xBox one?
Kommer Elder scrolls vara så man kan göra quest osv tillsmammans då? o.o
Citat från Lussetutte
Kommer Elder scrolls vara så man kan göra quest osv tillsmammans då? o.o
Ja
Fast, det kommer bara till pc eller? :>
Sony vill ha det på ps4, men, the elder scrolls suger anus till konsol, så, fattar inte varför dem pushar det. :(
Jag ser fram emot Watch Dogs. Synd att det blev försenat. :/
Sen ska det bli spännande att se FFXV.
Min pojkvän och jag var och förbokade PS4:an för många månader sen, så den ska hämtas ut på nattöppet den 29:e. Jag kommer inte vara hemma då, så jag får inte vara med och öppna och spela eller någonting. :'c
Men jag är även sugen på en Xbox One, men det får bli ett MYCKET senare inköp.
Vilken konsol tror du kommer säljas mest? PS4 helt klart.
Vilken konsol kommer du köpa? PS3, nytt chassi samt ett till grafikkort för xFire och ny processor & PSU.
Varför just den konsolen? - Eftersom PS3 har PSN som man kan köpa och ladda ner PS1 spel till. Detta och blueray för 2000 kronor. Fett värt då jag inte orkar skaffa dem i skivformat till min gamla krigare.
Sedan är ju PC hurrdurrderpmasterrace. Jag menar kom igen, grafikenheterna i konsoler är så föråldrade så att dagens grafikkort samt processorer är minst tre gånger så starka. (Ett 6950/6970 har mer grafikstyrka än ett xbox one, och dessa är nu snart 4 år gamla).
Sedan släpps knappt några bra konsolspel numera. Sadly enough.
EDIT: Steambox skulle vara något i sådana fall, det är ju praktiskt taget en dator. Visuellt och spelmässigt sett kommer den sparka skiten ur alla konsoler förutom Nintendo som fortfarande tuffar på.
Man vill ju inte vara en pc fanboy etc. Men.
PC gaming pissar på xbox och ps. Det är bara så det är.
Vilken konsol tror du kommer säljas mest? PS4
Vilken konsol kommer du köpa? hahahahahaha
Varför just den konsolen? mm
inb4 AAA-utvecklare skiter i att optimera spelen till PC för att spelarna antingen ska köpa bättre grafikkort eller en next-genkonsol.
Citat från ChineseboySleeping
Citat från Isolation
Ps4 och Xbox one sålde ju typ lika mycket första dygnet i USA?
OnT: för mig blir det ps4
Jag har läst att Xbox one sålde betydligt mer än ps4. Tyvärr har jag ingen källa att bekräfta de och har inte ens någon aning om det är sant.
--------------------------------------------------------------------------
då har du läst fel, Ps4:an sålde en miljon exemplar bara i Usa och xbox one sålde 1 miljon exemplar i 13 länder!
Citat från TheRiktigaJesus
Vilken konsol tror du kommer säljas mest? PS4
Vilken konsol kommer du köpa? hahahahahaha
Varför just den konsolen? mm
inb4 AAA-utvecklare skiter i att optimera spelen till PC för att spelarna antingen ska köpa bättre grafikkort eller en next-genkonsol.
Det gör dom redan, inget nytt. Annars skulle vi alla kunna använda 4-5 års gamla grafikkort och spela BF3 på High i 1080p.
Vilken konsol tror du kommer säljas mest?
Ps4
Vilken konsol kommer du köpa?
Ps4
Varför just den konsolen?
Har alltid vart sony gamer kommer alltid vara :D sen så är den ju en kraftigare konsol för ett billigare pris :P
Tror det får bli xbox one för mig somsagt, känns bäst och köpa något man har hållt på med ett längre tag haha!
Det är knappt man vågar kika på såna här trådar för det är oftast bara massa butthurt fanboys.
Citat från Independent
Det är knappt man vågar kika på såna här trådar för det är oftast bara massa butthurt fanboys.
Vad tycker du själv om det hela då?
En miljard amerikaner.. haha är ni allvarliga?
Gå på lektionerna.
Ps4 för min del
Citat från Lussetutte
Vad tycker du själv om det hela då?[/i]
Jag vet inte riktigt, har inte tagit någon sida alls eftersom jag gillar spelen istället för konsollerna själva.
Har alltid varit ett Dead rising fan men ett enda spel lockar ju inte att slänga bort 4000 för precis.
Så jag kommer nog vänta i 1-2 år innan jag skaffar någon av konsollerna plus att de lär ha gått ner lite i pris då.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet