Piratpartiet vill avskaffa juridiskt kön
Jag har länge argumenterat för att uppdelningen och behovet av ett juridiskt kön inte längre finns, lika lite som ett behov av en juridisk rasuppdelning, så som man i myndighetspapper i USA anger sin etnicitet. Piratpartiet verkar ha fångat upp detta, för i sitt valmanifest skriver man följande:
Juridiskt kön är ett sätt att göra onödig och kränkande åtskillnad på människor. Med avskaffad värnplikt och könsneutral äktenskapslagstiftning finns inte längre något behov av juridiskt kön. Konsekvenserna av att avskaffa konceptet ska utredas, med målsättningen att göra så.
Det låter i min mening underbart. Det finns ingen vettig anledning att ha denna uppdelning av människor ur myndigheters perspektiv och det skulle göra hela debatten om statens syn på vad kön är och steriliseringskrav etc obsolet.
vad är kön för något??
Sounds good to me.
hmmmm....*tänker* är inte kön.......en maträtt???
nej men OT tycker det är bra att man vill avskaffa de
diskuterade faktiskt frågan med en språkprofessor. på grund av tidigare formuleringar i lagtexten var det tidigare, kan man argumentera för, endast möjligt att bli dömd för mord som man, och inte som kvinna !
SOUNDANDFURY:
Finns nog en hel hög med texter i lagboken som går att tyda på olika sätt på grund av språk utveckling. Men som sagt, det finns ingen anledning till att ha ett så kallat juridiskt kön. Det fyller ingen funktion och än mindre om man ser annorlunda på män och kvinnor i lagboken.
Citat från ward
SOUNDANDFURY:
Finns nog en hel hög med texter i lagboken som går att tyda på olika sätt på grund av språk utveckling. Men som sagt, det finns ingen anledning till att ha ett så kallat juridiskt kön. Det fyller ingen funktion och än mindre om man ser annorlunda på män och kvinnor i lagboken.
precis min mening, hoppas inte mitt inlägg uppfattades annorlunda. min poäng var att svara på vad en av effekterna hade varit, som PP ville utreda: det hade bidragit till en lättare, och mer exakt tolkning av t.ex. styrdokument. "allas lika värde inför lagen" falerar ju ganska brutalt om det, ens med mycket fantasi och medvind, går att tolka som att lagen bara gäller för vissa.
Håller med till 100%, Bara onödigt å ha kvar det ^^
sounds good (Y)
Vadå... ska dom ta bort "Kön" Asså, man o kvinna? xD Han, hon, hen-könen? D:
Jag fattar inte ;S Vilket omklädningsrum ska man då gå på om det inte finns nått kön? xD
*sigh* dom syftar mer JURIDISKT
saken e djupare än män och kvinnor dass
Låter bra.
Jag googla o förstod lite mer (A) xD
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet