Piercingar och piercande - frågor och svar
Citat från PLOMP:
https://www.crazy-factory.com/sv/p/Piercingsmycken/Tunnlar-Pluggar-Tubes-m-m/TN/Flesh-Tunnel-med-G%C3%A4nga
Finns inte jättemycket att välja på, men det där är väl relativt standard och borde funka bra då det är gängor!
Citat från VANILJ:
Citat från PLOMP:
https://www.crazy-factory.com/sv/p/Piercingsmycken/Tunnlar-Pluggar-Tubes-m-m/TN/Flesh-Tunnel-med-G%C3%A4nga
Finns inte jättemycket att välja på, men det där är väl relativt standard och borde funka bra då det är gängor!
Tack, kan dessvärre inte töja direkt med smycken :/
^ vad för bondagetejp använder alla? Köpte en rulle och det var det obekvämaste jag varit med. Inte heller fäste tejpen med sig själv direkt bra. Gick upp hela tiden ungefär.
Borde inte typ eltejp funka lika bra då? :)
Bondagetejp eller gängtejp brukar man rekommendera. Men eltejp funkar säkert om du är noga med att ta ut snabbt om det blir irriterat.
Edit: Klistret(?) i vanlig tejp kan irritera. Därav det jag skrev.
Då borde mantejp som man har till hästar funka fint det med!
Tack för tips, hade glömt bort att man kunde tejpa!
Haha ja det är svart tejp som inte ska klistra fast i hår men fästa på sig själv :)
Vad är standardmåtten på näspiercing?
Standardmått på alla piercingar är väl 1,2mm eller 1,8 om jag ej är snett på det? Med 1,8 mer vanligare i'd say. Sen kan en kötta större om en skulle vilja.
Är det inte (1,2 &/eller) 1,6? Har för mig det i alla fall men kan vara helt borta.
Vad skulle ni rekommendera för tjocklek på en bröstvårtepiercing?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet