Photoshop-verk
lightmonkey: Hatarej lite
lightmonkey: Helt otroliga bilder. Däremot måste jag klaga på att hjulen i den sista bilden måste röra sig i Mach 5 eller något i den stilen, eftersom de rör sig med en otrolig fart medan blixten lyckats frysa precis allting annat på bilden.
Jimmy: Men det gör dom ju! Inse vilken speed Redfilmkillarna tänkte åka ner för trappan där alltså;) Vi skyller på att temat var futuristiskt 30tal, så då får man komma undan med sådana detaljer!
Men tack för kritiken, absolut värt att tänka på. Problemet är att står hjulen still så tappar man lite fartmomentet tyvärr, och då ser man att de egentligen står still...
Haha du har en poäng, men någonting mellan 0 och mach 5 hade fungerat. Plus lite rörelseoskärpa vid knän, pedaler, kedja, ekrar osv.
lightmonkey: tänkte posta bild men skiter nog i det XD awesome verkligen!
Jimmy: jo du har rätt, men det var känslan vi var efter, Från början var benen lite i rörelseoskärpa, men det blev så luddigt hela bilden så vi ändrade tillslut. Det var korta deadlines dock, så ös på kritiken så kan vi fixa nu i efterhand, för vår egna skull!
MMarklund: Kom till sthlm och kika förbi kontoret/studion när vi båda är där vettja! aaaw! :D vad snällt:D
Citat från MMARKLUND
Det gör jag mer än gärna någon gång! Jag drar med mig min kollega (Carl Ander, om det plingar något) också så kan vi suga ur er all kunskap, HEHE. Så länge ni har kaffe.
Idag retuscherade jag en egen bild i photoshop för första gången på två-tre månader ungefär. Jävla lightroom som fått mig att bli lat. Bleurgh.[/i]
Lightroom har jag glömt bort typ. Synd, jag gillade lightroom, men det har inget stöd för .fff så vi har fått plågas i phocus istället, som för övrigt om någon undrar är världens skitprogram.
Det står en Gaggia espressomaskin i studion. Ska det vara så ska det vara gott också, inget bryggblask!
file:///C:/Users/Computer/Desktop/photoshop%20o%20and%20t/51262_1258465148.jpg[/img]
KOMMENTERA GÄRNA
skriv om ni önskar en bil jag ska göra om !! mvh S.P.E
Citat från MMARKLUND
Det är synd att ni inte kan använda det! Finns det inget annat ni kan köra då? Har bara hört dåliga saker om phocus, måste ju finnas något annat. Annars kan ni ju få byta eran hasselbladare mot min 7D, om ni hellre vill köra raw. :)
yea you wish:P Hört att man ska kunna använda capture one pro tror jag, får kolla in det lite mer, har dock inte programvaran. Robert hotar med att ge upp hasselblad och spara till en phase one, men men men men:/
Inget hot, det är redan planerat. Phase One 645D och P40+ bakstycke 28 / 55 / 120M gluggar.
men men men...
mellanringen då? ;) haha
Bilden är dubbelt så stor egentligen men tänkte spara er det. Öhö.
http://misseflurry.deviantart.com/#/d2ukpn0
Även denna är större egentligen.
http://misseflurry.deviantart.com/#/d2ufsjv
Citat från DoldSprinkler
[/img]
Bilden är dubbelt så stor egentligen men tänkte spara er det. Öhö.
http://misseflurry.deviantart.com/#/d2ukpn0
supernajs :D
alla sånna dära rosa spiraler o spludder (vet inte va ja ska kalla dom xD) har du gjort dom själv eller?
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet