Parabellum (nytt lovande f2p MMOFPS)
Råkade snubbla över detta spel när jag surfade igår och som tur var hade det just gått över till open beta.
Det är som en blandning av cs source och COD men med lite mer cs 1.6-liknande rekyl. Har prövat det upp till lv 11 men har haft lite problem med en save-bugg så jag ska inte spela mer förrän det är fixat. Det finns iaf gott om tilllbehör för vapnen och spelet har optimerad och följsam grafik. har spelar team deathmatch, search and destroy och ett till objective-baserat gamemode som innehöll artilleribeskjutning, sentry guns och en emp-bomb. Spelet har både en serverlist och ett matchmakingverktyg som letar upp den bästa servern för det man vill spela ifall man inte orkar leta. Just nu är det förstås inte så många servrar uppe men det är en smart lösning :) och utmanande att spela
Installationsinstruktioner: registrera ett konto först. kom ihåg att anv namn och lösenord måste ha minst en siffra och vara 6-10 tecken långt. Du skapar en karaktär i spelet sedan så ditt anvnamn kommer inte vara ditt ingame-name för dom som undrade.
Registrera dig för här: (ingen key eller så behövs)
https://www.gamersfirst.com/register/index.php?g=parabellum
tanka sedan full client via länken nedan och i slutat av installationen frågar den om du vill installera gamersfirst live och då väljer du JA. sedan startar du gamersfirst-klienten efter installationen är färdig och patchar Parabellum, sen är det bara att spela :)
Full Client download:
http://www.bigdownload.com/games/parabellum/pc/parabellum-full-install-client/
Tyckte jag kände igen Source-motorn. Kommer kollas in!
Någon som kan lägga upp info hur man fixar det?
Ja hade varit fett med en beta-key!
och ska detta spel vara helt nytt?
av videon ser det ut att vara ganska gammalt :/
Citat från Ghosy
och ska detta spel vara helt nytt?
av videon ser det ut att vara ganska gammalt :/
TBA 2010, så det är nog nytt ja!
Jag registrerade för att testa, jag behöver inge beta-key!
Citat från LaufdaiMeister
Citat från Ghosy
och ska detta spel vara helt nytt?
av videon ser det ut att vara ganska gammalt :/
TBA 2010, så det är nog nytt ja!
men det ser ganska föråldrat ut om man kollar på videon. tror inte detta kommer vara ett lyckat spel.
Citat från Nalleno
Jag registrerade för att testa, jag behöver inge beta-key!
Link?
Citat från LaufdaiMeister
Citat från Nalleno
Jag registrerade för att testa, jag behöver ingen beta-key!
Link?
http://www.gamersfirst.com/parabellum/
Det fungerade för mig i alla fall så jag tror det funkar för dom flesta.
Problemet är att jag behöver tanka hem någon jävla client, vilket jag har gjort. Men sidan kommer fortfarande upp.
Fortsätter pilla.
Hittade!
Ok, jag tankade också ner en client men det verkade inte funka, men jag hittade en alternativ nedladdning, så jag laddar ner direkt i webläsaren.
tankade hem gamersfirst live! saken men parabellum finns ju inte ens med där? D:
får testa detta tror jag, har enormt mycket sparetime atm haha ser skoj ut.
Citat från ChillFTW
tankade hem gamersfirst live! saken men parabellum finns ju inte ens med där? D:
På samma sida finns det en ''flik'' som det står alternate download, om du går in där och tar den högra tror jag att det var, så ska det fungera!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet