Överförbar röst?

Modem Kille, 31 år

58 forumsinlägg

Skrivet:
29 oktober 2014 kl. 11:25
Modem Kille, 31 år

Har länge funderat över om det inte vore bättre och mer demokratiskt om vi hade överförbara röster i Sverige, och i de flesta andra demokratiska stater också för den delen.
Med överförbar röst så menar jag att när man röstar så "numrerar" man de partier man är intresserad av att rösta på i ordning, så om ditt förstahandsval inte kommer in i riksdagen etc. så förs din röst över till ditt andrahandsval.

Några exempel:
____________________

Pia röstar:
1. SVP
2. SD
3. FP
______
Resultat: SVP får 1% och kommer inte in riksdagen, så hennes röst överförs till SD som kom in i riksdagen så hennes röst räknas till SD.
____________________

Nils röstar:
1 V
2 FI
3 S
______
Resultat: V får över 4% så hans röst stannar där och hans röst räknas då till V.
____________________

Vore inte detta systemet mer demokratiskt, då fler röster skulle ses som "giltiga" och göra skillnad på mandatfördelningen i t.ex riksdag, och gör så att man som individ vågar rösta på vad man verkligen känner för. Tänkte att detta var någorlunda aktuellt då FI fick ganska många röster i år, men kom inte in i riksdagen, och detta "straffade" väl vänsterrörelsen mer än det gynnade den om man ska se på mandatfördelningen.

Vad tycker ni om detta?
Vad finns det för problem som kan uppstå?
Varför är det system vi använder nu bättre?

Tack.

kanylkingen 30 år

291 forumsinlägg

Skrivet:
30 oktober 2014 kl. 10:03
kanylkingen 30 år

10/10 idé kan dock sluta med att SVP kommer in men det är väl en smäll man får ta då.

MCRIDE 25 år

1 929 forumsinlägg

Skrivet:
16 november 2014 kl. 15:57
MCRIDE 25 år

hallå jag heter nils och jag komemr inte rösta på S så sluta kränka mig som vit cisman ))))))::

goneone 27 år

389 forumsinlägg

Skrivet:
16 november 2014 kl. 17:19
goneone 27 år

Tycker det låter asbra.
Och om en skulle kunna rösta MOT ett parti skulle det också va bra. Kanske.

apfigur Kille, 37 år

633 forumsinlägg

Skrivet:
16 november 2014 kl. 17:31
apfigur Kille, 37 år

Citat från Mayday:


Tycker det låter asbra.
Och om en skulle kunna rösta MOT ett parti skulle det också va bra. Kanske.



Om det skulle gå att rösta mot ett parti skulle inga nya, kontroversiella partier någonsin få plats. Alltså, sd, f!, mp (på 80-talet), osv, skulle aldrig få en chans att komma in i riksdagen. Vi skulle i princip bara ha plats för s, m, och typ fp.

alve 30 år

4 960 forumsinlägg

Skrivet:
16 november 2014 kl. 17:37
alve 30 år

Coolio!
Även om man inte inför systemet så skulle det nog vara väldigt intressant att se hur folk prioriterar sina listor!

problem som jag tänker på direkt på de lägre spärrarna, 2.5% -spärren och 1% -spärren, som skulle påverkas om röster på småpartier skulle bli överförda.

vad jag menar:

Spoiler - Klicka fär att visa posten.


ex.
låt oss säga att vi använde detta systemet i senaste valet, skulle då F! hamna på 0% eftersom alla deras röster blev överförda till andra partier? det skulle innebära att F! inte skulle få partistöd eller hjälp med att trycka valsedlar inför nästa val.

eller skulle F! får sina 3.1% men inte komma in, och alltså får hjälp med partistöd osv. men att rösterna fortfarande blir överförda till riksdagspartier? det skulle ju innebära att de som röstade på F! som förstaval och något riksdagsparti som andraval får flera röster-ish. alltså eftersom röster på stora småpartier(lägre än 4% större än 1%) skulle ha effekt på partistöd OCH bli överförda till ett riksdagsparti?

hur skulle rösten överföras om jag röstade t.ex.
X, Y, Z, som är tre partier som inte kom med i riksdagen.
om alla skulle få en röst skulle det innebära att fler partier får partistöd och valsedelshjälp.
om ingen får en röst skulle innebära att färre partier får partistöd och valsedelshjälp.
bara förstavalet? back to square one.

eller X, Y, A (där X och Y inte kommer in i riksdagen men A gör) skulle då X och Y få stöd och ev. komma upp över 1% eller 2.5% + att min röst skulle bli överförd A? då har jag ju delat ut tre röster, även om bara en röst har påverkat riksdagsbeslut.

kan jag skriva en längre lista än tre partier eller bör listlängden begränsas?
måste listan innehålla ett parti som blir ett riksdagsparti?

Nakwa Kille, 36 år

4 230 forumsinlägg

Skrivet:
16 november 2014 kl. 17:51
Nakwa Kille, 36 år

Ännu ett stort problem med detta är att bygga ett effektivt system, utan att åsiktsregistrera.

Systemet KOMMER att kräva en dator för varje rösträknare, och varje "valmöjlighet" (skrivet namn 1 + skrivet namn 2 + skrivet namn 3) där namn 1,2,3 kan vara ett utval utav hundratals olika partier kommer att behöva sitt egna utfall.

Alla beräkningar som sker i fakultet blir ofta väldigt komplexa.

De flesta tror jag inte riktigt vet hur enkla problem lätt kan bli mycket svårare än man tror.


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet