Otrohet
Citat från XTCoverdrive
Citat från bgglass
Man måste väll vara ihop för att kunna vara otrogen vah? Var med om en tjej som snacka kärlek, ville vara ihop och allt sånt där, tror inte detaljer behövs för att ni skall fatta. DÅ helt plötsligt efter ett tag kommer hon och säger att hon har legat med någon, hon gråter bla bla bla, ber om förlåtelse...även om vi inte var ihop enligt min defenition av att vara ihop. Var hon då otrogen eller vad var hon? O.o
Skev brud.. Men om inte du tyckte att ni var ihop så är det nog upp till dig att avgöra huruvida du tkr hon var otrogen lr inte. Otrohet ser jag mestadels är mellan två personer som ÄR ihop. Men om man tex är väldigt på G med en person, man flirtar o kmr antagligen bli ihop rätt snart, o så är den personen (lr man sj) med nån annan.. Det är snudd på otrohet ändå, om det är seriöst med den man är på G med. Tkr jag iaf
Hmm, I guess. Tack för svar iaf :)
bglass, det låter som att hon var rädd för att ha svikit dig. Ta det som en komplimang istället för att grubbla på om det var otrohet eller ej. Personen bryr sig uppenbarligen om att behålla ditt förtroende och verkar vara rädd för att förlora eller såra dig. Men uppenbarligen var det inte otrohet då ni inte kommit överens om att vara exklusiva (än). Så släpp det och gå vidare. Se bara till att hon kan göra detsamma också.
Citat från Bloodbath
iTranscend, jag hoppas du förstår att vår mononorm är genetisk va?
Då blir det rätt självklart att folk reagerar när folk avviker.
Det håller jag inte med om, så nej. Självklart är det så att människor reagerar på det som är annorlunda, men att ge folk skit är ju nåt annat.
Citat från iTranscend
Citat från Bloodbath
iTranscend, jag hoppas du förstår att vår mononorm är genetisk va?
Då blir det rätt självklart att folk reagerar när folk avviker.
Det håller jag inte med om, så nej. Självklart är det så att människor reagerar på det som är annorlunda, men att ge folk skit är ju nåt annat.
Fortfarande, så skrev jag att jag inte syftade på poly/öppna förhållanden. Sluta ta åt dig då.
Citat från Bloodbath
iTranscend, jag hoppas du förstår att vår mononorm är genetisk va?
Då blir det rätt självklart att folk reagerar när folk avviker.
Håller med här faktiskt måste jag säga..
I withdraw my statement.
Efter lite efterforskning på egen hand fick jag fram detta citat:
"Therefore, genetic monogamy appears to be extremely rare in humans, and social monogamy is not common, ... often reduc[ing] to serial polygyny in a biological sense.[2] This means that monogamy is not the predominant mating system among the hominid lineage and probably never was.[2][31][42]"
Vilket istället får mig att fundera på varför det är det främsta systemet i dagens samhälle.
Citat från Misuzu
Citat från iTranscend
Citat från Bloodbath
iTranscend, jag hoppas du förstår att vår mononorm är genetisk va?
Då blir det rätt självklart att folk reagerar när folk avviker.
Det håller jag inte med om, så nej. Självklart är det så att människor reagerar på det som är annorlunda, men att ge folk skit är ju nåt annat.
Fortfarande, så skrev jag att jag inte syftade på poly/öppna förhållanden. Sluta ta åt dig då.
Fast jag syftade inte på dig nu, så känn dig lugn :)
Bloodbath, intressant! Ingen aning faktiskt, jag tror att det är en kvarleva sen kristna tider. Dessutom avbildas ju monogami väldigt ofta i film och media, tänk bara på alla Disneyfilmer, kärleksfilmer osv. Det är inte så konstigt att det är svårt att tänka sig något annat. Resten är väl normer och regler som är socialt inlärda.
Jo, det jag läste handlade också om kulturella krafter, då familjer försökte hålla sina rikedommar bland sig själva så mycket som möjligt, och kristna kyrkan försökte pressa så att den äldste sonen dog utan arvinge, och att arvet då skulle gå till den yngre brodern, som ofta levde i celibat som präst eller munk, och därmed tillfalla kyrkan. Riktigt intressant faktiskt.
Det lät invecklat, haha! Men så kan det kanske vara. Dock finns det väl inte så mycket att göra åt det. Nåt som är intressant att det varierar subkulturellt med. Polysexualitet, att vara sexuellt intim med flera men inte nödvändigtvis emotionellt intim, är väldigt vanligt inom queera kretsar t.ex. Det är sällan jag träffar gaykillar inom mina kretsar som är monosexuella t.ex. Vanligt är att man har en partner och ligger lite med vänner och så också. Visst, det kan ju vara fördom, men jag har hört att det är fler som upplever det så. Sånt här skiljer ju sig därför inte bara från land till land.
Alltså allt sånt här är ju fruktansvärt individuellt. Dt finns självklart dom som tkr det är helt okej o bra att ha många partners samtidigt o ligga runt o så, då är ju det upp till dem att göra det. Så länge alla inblandade parter är med på det så finns det inga som helst problem med det. Men jag tror ändå att majoriteten av befolkningen (om vi bara ser till sverige) föredrar att ha förhållande med en partner i taget. Eller det är väl egentligen bara fakta att det är så.. Man vill helt enkelt inte dela sin partner med nån annan, man vill vara bara "vi två" helt enkelt.
Visst är det så. Dock kan jag säga att väldigt många som på allvar kommer i kontakt med detta har "insett att de är poly" då de är ett mycket bättre sätt att organisera sina relationer på. Men vill man ha mer uppmärksamhet från någon så får man ju helt enkelt bara berätta det. Det är ju ingen självklarhet ens i monogama förhållanden. Så ofta handlar det ju inte om det, då alla har annat som drar iväg ens fokus från ens förhållande till viss del (hobbys, intressen, vänner osv). Utan det handlar mer vanligtvis om osäkerhet i sig själv, en rädsla för att bli lämnad, för att bli bortvald, vara sämre än någon annan osv. Såna rädslor är dock oftast irationella och går snabbt att komma över med rätt tankebanor.
Citat från Taex
Citat från Zimpan
Alltså VISST för att man är olika och individuella och allt det. Men jag har haft folk som varit otrogna mot mig och jag kan då inte säga att jag blev förstörd och fick bigass insecurities. Säger inte att det är ok nånstans och det är verkligen något man ska undvika men jag förstår verkligen inte hur det kan "förstöra" folk så hårt.
Jag vet inte, folk som tar det så extremt jävla hårt kanske har insecurities to begin with. Just sayin'.
Jag blev förstörd av just lögnerna. Jag kände mig så jäkla korkad för att jag hade gått runt och litat på honom och trott på varje förklaring han gav mig fast jag kände att det alltid var något som inte stämde. Det är nog det jag blev mest förstörd av.
Och sen så enligt mig är ju inte tanken på att personen man älskar stoppar in sin kuk i någon annan en särskilt härlig bild att ha i huvudet heller. Just sayin'.
Älskar hur många här inte verkar förstå eller bry sig om hur mycket smärta man åsamkar en annan människa.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet