Otrohet
Citat från luftskepp
Om A är otrogen mot B med C, delar A och C skulden, eller är det endast A:s fel?
Exakt Citat från Myousick4lief
Citat från luftskepp
Om A är otrogen mot B med C, delar A och C skulden, eller är det endast A:s fel?
Fast det beror väl på vem C är. Är C en människa som tar stor del utav A och B:s liv så är det lika mycket C's fel.
Exakt. Om C står A nära har han klippt deras vänskapsband. Om de inte känner varandra alls då? Dumt av C att ligga med A om A uppenbarligen befinner sig i ett "dimmigt" sinnestillstånd, till exempel alkoholpåverkan eller nedstämdhet. Annars är det fritt fram för C. Det är trots allt A som är den obligerade i sammanhanget.
Det beror ju helt o hållet på vad OTROGEN är i folks ögon.
Vissa anser att kramas med någon annan är otrohet
Vissa anser att strula med någon annan är
Vissa anser att ha sex med någon annan är
Vissa anser att ha känslor för någon annan är
Vissa anser att visa sina känslor för någon annan är.
Otrohet kan vändas och vridas så mycket.
I mina ögon är att göra något med insidan av kroppen med varandra, vilket vill säga om man pussas med någon annan är det inget, men om man använder tungan och hånglar eller strular, då är det otrohet. Vilket självklart gäller beröring av könen också, i form av sexuell beröring. Om ''min tjej'' skulle sparka en kille mellan benen kan jag inte direkt säga hon är otrogen xP
Sedan måste man självklart kolla, är man i ett förhållande UTAN sex kan det enkelt förekomma att någon av partnerna ligger med någon annan... och i detta fall måste man genom parterna prata igenom ''är det okej att X ligger med Y för att XY inte vill ligga?''.
Well, OTROGEN är inget som man kan säga är bara att vara otrogen.
1 ord, suger!
Citat från Myousick4lief
Citat från Tongon93
Du har en poäng där, men jag är FJORTON och i alla mina förhållanden så har jag inte velat ha sex, speciellt efter en VECKAS förhållande. Då går killen och är otrogen, är det rätt då?
De är 14 och knappt könsmogna. Förlåt men det är sanningen.
You got a point. Det beror ju dock på, då du inte är könsmogen, anser du att det är fel att någon som är fortplantar sig med någon annan, bara för att det är ett behov h*n har?
Önskar faktiskt jag kunde tänkt lite som dig, men personligen hade man sex första gången vaginalt i 13-års åldern och oralt i 11-års. Det är ett misstag att ha det för tidigt, ett som jag begick.
Jättesvårt att sätta en specifik gräns ju, men man hör ju på ordet att det har med trohet att göra. Så man är väl otrogen så fort man går bakom ryggen på sin partner egentligen, men sen finns det väl mer eller mindre allvarliga grader av otrohet också.
så länge båda är ärliga så ska det inte vara något problem tycker jag
Aldrig varit, kommer aldrig vara. Det sjukaste som finns.
Jag har varit det ett par gånger och ingen av gångerna var värt det. Det ironiska är att jag förmodligen var den som led mest av det. Jag hoppas att jag har lärt mig en läxa.
Mitt ex va otrogen emot mig x antal gånger. Men det sjukaste va när en av de tjejerna han va otrogen med ville bli min vän och började ringa mig 24/7. I went loco :@
Fattar inte grejen, om det är så att man inte trivs i sitt förhållande och är attraherad av nån annan så är det väl inte så jävla svårt att göra slut innan man gör nått? Haha
Nej men om man är helt ärlig om det och visar att man verkligen skäms över man har gjort så kan jag ändå acceptera det, vi är inte perfekta ju. Det är värre om man kommer på den och den bara förnekar eller göra det en massa gånger utan att berätta, då är det inget idé att ha ett förhållande fortfarande ju.
Citat från Narcissist
Jag har varit det ett par gånger och ingen av gångerna var värt det. Det ironiska är att jag förmodligen var den som led mest av det. Jag hoppas att jag har lärt mig en läxa.
svin
Citat från ITZHAK
Citat från Narcissist
Jag har varit det ett par gånger och ingen av gångerna var värt det. Det ironiska är att jag förmodligen var den som led mest av det. Jag hoppas att jag har lärt mig en läxa.
svin
Jo tack jag vet. Du förstår förmodligen inte hur mycket jag ångrar det.
Lololol
Citat från Myousick4lief
Jag ska inte lägga mig i.
Men jag måste bara få säga att alla gör misstag, hur dåliga de än lär vara.
Lär dig livets svåra gåta, älska glömma och förlåta.[/i]
Så tänker nog inte alla, och om inte alla tänker så, så lär personen som tänker så få lida ;)
Somliga förtjänar inte att bli förlåtna, och deras felsteg förtjänas inte att bli glömda.
Roligt att ingen förstår vikten av att vara riktigt ledsen för det man gör.
Jag var otrogen och ångrade det som fan.
Grät ut på min kompis axel dagen efter.
Var för feg för att berätta för min flickvän, men självklart så har ju en idiot redan sagt det till henne, fast ja berättat att jag ska berätta det själv så det inte kommer fram på fel sätt.
Jag pratade med henne och hon förlät mig. Helt fantastiskt. Synd bara att jag fortfarande inte kan förlåta mig själv.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet