Opera
Jag såg till min förskräckelse att det inte finns någon tråd om opera här på forumet! Somliga påstår att det är en spillra från en förlorad tid, men det är det verkligen inte!
2009 vann Malena Ernman, en av Sveriges främsta mezzosopraner, Melodifestivalen. Och vårt lands största sopran, Birgit Nilsson, ska pryda vår nya femhundrakronorssedel, och Jenny Lind finns redan på vår nuvarande femtiokronorssedel. Queen och liknande band har operatiska inslag och har förevigat dem genom miljontals sålda plattor. Nightwish och andra power metal-band, men även gothic metal-band som Tristania, har använt sig av skickliga sopraner. Sarah Brightman, världens mest sålda sopran, är ytterligare ett exempel på hur populärmusik framgångsrikt kan blandas med opera (alla har väl hört Time to say goodbye med Bocelli?). Och sen har vi ju den där Paul Potts, en tenor som vann Britain's Got Talent. För att nämna några få exempel på att opera är ytterst aktuellt!
Den här tråden vill jag tillägna opera i sin rena form, alltså den form av musikteater som slog igenom på 1600-talet, men även crossovers och blandformer av olika slag går bra! För symfonisk metal finns det en tråd i metal-forumet, som passar bättre.
Har ni några favoritkompositörer? Några favoritoperor? Favoritsångare/sångerskor?
Operor som jag gillar är Puccinis Madame Butterfly (som för övrigt gick på Malmö opera förra vintern) och Mozarts Trollflöjten.
Om jag skulle vara tvungen att välja en favoritsopran så skulle det nog bli Erika Miklosa samt Sarah Brightman, och Tarja Turunen, Floor Jansen samt Helena Iren Michaelsen inom metal. En klassiker:
Trollflöjten är legendarisk. :3
Tarja Turunen är'la oke. :3
denna tråden behövdes som fan.
Är inte insatt i opera.
Dock så älskar jag divans röst i femte elementet.
Citat från Kingu
[i]Är inte insatt i opera.
Dock så älskar jag divans röst i femte elementet.
Ja, operan heter Lucia dia Lammermor och den delen divan sjunger brukar kallas "the mad scene", haha. Älskade den filmen när jag var liten! Tror det var hennes fel att jag fick upp ögonen (eller snarare öronen...) för opera! En annan, minst lika galen, version på samma bit (och ja, det är hans riktiga röst...!):
tycker opera är otroligt mysigt att lyssna på och jag har gått på några med mina morföräldrar^^ trollflöjten är ju en favorit men jag gillar även aida väldigt mycket :)
Oj va häftigt, hahaha är han kastrat?
Citat från Kingu
Oj va häftigt, hahaha är han kastrat?
Nä, det är han faktiskt inte. Jag tror han har fru och barn till och med (man tror ju att han är gay).
Jag tror att han sjunger i falsettläge faktiskt. Det kan ju alla män göra... fast det krävs nog en del träning och talang för att det ska låta bra!
såg en opera live i höstas för första gången, måste säga att det var en helt unik upplevelse :)
Går på opera med min gammelmoster ett par gånger om året. Oftast följer syrran och en av mina kusiner med. Inte helt fel, men föredrar teater.
Opera är Skönhetens röst... Det är så vackert...
Citat från Narcissist
Jag såg till min förskräckelse att det inte finns någon tråd om opera här på forumet! Somliga påstår att det är en spillra från en förlorad tid, men det är det verkligen inte!
2009 vann Malena Ernman, en av Sveriges främsta mezzosopraner, Melodifestivalen. Och vårt lands största sopran, Birgit Nilsson, ska pryda vår nya femhundrakronorssedel, och Jenny Lind finns redan på vår nuvarande femtiokronorssedel. Queen och liknande band har operatiska inslag och har förevigat dem genom alla sålda plattor. Nightwish och andra power metal-band, men även gothic metal-band som Tristania, har använt sig av väldigt skickliga sopraner. Sarah Brightman, världens mest sålda sopran, är ytterligare ett exempel på hur populärmusik framgångsrikt kan blandas med opera (alla har väl hört Time to say goodbye med Bocelli?). Och sen har vi ju den där Paul Potts, en tenor som vann Britain's Got Talent. För att nämna några få exempel på att opera är ytterst aktuellt!
Den här tråden vill jag dock tillägna opera i sin rena form, alltså den form av musikteater som slog igenom på 1600-talet, men även crossovers och blandformer av olika slag går bra!
Har ni några favoritkompositörer? Några favoritoperor? Favoritsångare/sångerskor?
Operor som jag gillar är Puccinis Madame Butterfly (som för övrigt gick på Malmö opera förra vintern) och Mozarts Trollflöjten.
Om jag skulle vara tvungen att välja en favoritsopran så skulle det nog bli Erika Miklosa inom opera, och Tarja Turunen, Floor Jansen samt Helena Iren Michaelsen inom metal. En klassiker:
Mozart är ju musikens Gud. Han är min bästa vän, på ett speciellt sätt. Kan allt om Mozart. Ett alldeles desperat fan. Mina favoritoperor av Mozart är nog Trollflöjten, Don Giovanni och Evengleringen ur Seraljen.
Spelar Mozarts D'Oreste på repeat. Sjukt bra aria (om det nu är en aria, haha).
Måste tipsa om att Köpenhamnsoperan har massor med föreställningar senare i sommar, som är gratis att gå på. Malmöoperan gör Madame Butterfly och Les Miserables senare år, awesome!
Har på senare tid börjat lyssna mer och mer på opera.
Fantomen på Operan, Nightwish och Divan i Femte elementet var nog de första som fick mig att fundera på musikstilen. Och jag har funnit en liten kärlek för Sara Brightmans röst.
Man blir fachinerad av vad röster kan klara :]
Var på julkonser i helgen i lokala kyrkan där en operasångerska sjöng med Manskören. Helt förtrollande vackert!
Man önskar att ens egen röst skulle kunna ta de tonerna så obehindrat :]
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet