Om du var rik, skulle du jobba då?
saxat från kristian anttilas facebook
''Hej igen mina vanner!
I Milano finns det ett gang killar som aldrig behover bekymra sig for pengar. Vad gor dom da istallet kanske ni undrar? Ingenting vore ju typiskt att saga men sa ar det inte. Det ar tammeligen uppfinningsrika grabbar. Dom har hittat pa ett eget sprak dom kommunicerar pa. Dom har startat upp ett laboratorium och oppnat ett museum over sig sjalva. Vid sin sida har dom alltid en chauffor, en prostituerad och en langare. Alla heltidsanstallda givetvis om nagot behov plotsligt skulle raka sla till.
Ibland traffas dessa man och spelar musik tillsammans. Dom rentav utgor Milanos motsvarighet till var indiescen och det later inte helt dumt. Ett nagot mer psykadeliskt och filosofiskt anslag an vart hemmakara tuta-och-kor-angest-hejalivet-musik. Deras huvudsakliga och mest akuta problem har pa jorden ar dock att ingen verkar sta ut med dom. Verkar rentav avskydda i Italien och ni kommer aldrig att kunna fa hora deras musik. Det verkar inte bekymra dom dock. Deras grandiosa sjalvfortroende har tagit sikte pa nagot mycket mycket langre bort an sa. Ibland far man allt lust att hanga pa.''
Ja, just på grund av att utan jobb hade hela min grundskola och hela min framtid känts bortkastad. Isåfall mer för att hålla mig sysselsatt och inte med tanke på lönen.
jag skulle nog jobba, i någon form, kanske något som inte riktigt känns som ett jobb. man skulle antagligen få brutalt tråkigt annars, medan alla andra jobbar.. :)
Nej det tror jag faktiskt inte.
hade arbetat ungefär halvtid, mer sysselsättning än att få ihop pengar.. :)
"en människa som gillar sitt jobb, anser det inte som ett jobb, det är som att gå till sandlådan som barn"
Ja.
nej. jag skulle klippa gräsmatten 10 gånger om dagen istället.
Ja. Extra mycket.
aa skulle ta hand om hest :P
ja det skulle jag, sålänge jag hade fått jobba med mitt dröm jobb så ja självklart, annars nej. ..
Jaa, men skulle nog göra något som jag gillar även om jag inte får så mycket betalt.
För då har jag inte heller pressen på mig att jag måste spara in och hålla igen etc. Dessutom skulle jag nog bli galen och spendera allt på droger.
Verkligen inte, hade ägnat mig åt andra saker än att jobba för någon.
Ja, för att jag vill lära mig och jag hade aldrig pallat att inte göra något alls förutom att bada i pengar, inte min grej
Skulle bli fritidsforskare
Ja...
..fast ne
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet