Om du var rik, skulle du jobba då?
Hade lätt jobbat. Men som många andra sagt hade det var något som vore kul att jobba med, annars känns det ovärt.
Citat från Tennissko
Citat från fettjevlaemo
Ja, orka bara gå hemma och känna sig rik då.
Är det bara det man kan välja mellan, att gå hemma och att jobba? :þ
JA, precis så är det
Ja, det skulle jag:) Jag vet, jätte bra svar.
Citat från Tennissko
Citat från fettjevlaemo
JA, precis så är det
Jaså? Det jag planerar att göra om jag någonsin blir ekonomiskt oberoende, är att dra på en bungee jump-turné jorden runt. Och det ska ses som att bara 'gå hemma' enligt dig?
hahah sant *
Jag skulle jobba.
Men det är nog för att jag vill jobba med hund.
Men om jag inte hade jobbat, och som många har påpekat här, så köper man väl inte sig en herrgård och låser in sig där för resten utav livet?
Man gör väl det som är roligt för en själv och de som följer med på spontana grejer som man då kan ha råd med.
Jag skulle vilja åka ubåt, besöka månen och massa grejer.
Aldrig i livet.
Jag är född slacker.
Citat från cellophane
Aldrig i livet.
Jag är född slacker.
--------------------------------------------------------------------------
jaa!!
man vill känna sig till nytta, och jag ska bli konstnär/serietecknare så de e mer som en hobby för mig
Jag skulle sitta och tigga pengar
ja, annars har jag en tråkig vardag :<
Beror helt klart på hur rik man faktiskt är.
Är jag tillräckligt rik för att kunna göra i princip vad jag vill och ändå försörja ett par kompisar? Isåfall är det ju bara att fixa sig ett entourage fyllt med vänner.
ja hur fan skulle jag annars kunna fortsätta vara rik?
Jag skulle gått i Paris Hiltons fotspår.
Om du menar att det alltid skulle finnas pengar kvar vare sig hur mycket jag spenderade så tror jag nog inte att jag hade jobbat. Iaf inte alla dagar i veckan liksom. Har man så mycket pengar så kan man göra precis vad man vill. resa jorden runt ett x antal gånger, köpa pennor osv.
Allt jag hade köpt hade haft mig ockuperad för flera år. Så jag hade helt enkelt inte haft tid med jobb. Man måste se till att köpa det nyaste hela tiden vet du, att hålla koll på allt sådant är som ett jobb faktiskt.
Jag hade köpt Afrika och tvingat alla i landet att bygga en pyramid åt min ära. Sedan efter jag skapat en stark grund i Afrika så hade jag köpt Asien, sedan Ryssland och sen Usa. Australien skulle jag sett till att det försvan. Nord och Sydpolen hade en stor del av jordens befolkning fått bo i eftersom jag hade tvingat ut de flesta ur mina kontinent.
Jag hade haft kontroll över hela jorden och det är fan ett fucking stort jobb. Ett heltids jobb. Jag hade byggt en stor rymdfarkost åt mig själv så jag sedan hade kunnat lämna jorden 2012. Hade bosatt mig i en annan galax jag köpt av ett par aliens.
Jag skulle nog jobba för säkerhetsskull,
men inte bränna ut mig.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet