Okej att partnern pratar om sina ex?
Why not
Till en viss grad så är det okay
Det är okej, oftast. Man är ju inte tillsammans med dem längre för en anledning.
big no. Oavsett avd man säger, ska man inte yttra ett ord om något ex!
Citat från Mosby
Till en viss grad så är det okay
this, sålänge det inte blir för mycket så äre chill
alltså.. det är fan frågan.
det var ju illa när man väl blev dumpad för att hon skulle återgå till exet.
Men varför skulle man inte kunna göra det? I ett seriöst förhållande ska man väl kunna prata om allt. man pratar ju om sitt förflutna och exen är ju faktiskt en del av ens historia, även om partnen inte gillar det. Jag tycker bara att om man har ett seriöst och moget förhållande ska man kunna prata om allt.
Jag är alldeles för svartsjuk av mig för att tåla det. Så för min del, nej.
Om de snackar skit om sina ex.. Typ.
Inte så kul att lyssna på när någon snackar gudomliga ord om någon de dejtade förut direkt.
Citat från HipsterHarald
Om de snackar skit om sina ex.. Typ.
Inte så kul att lyssna på när någon snackar gudomliga ord om någon de dejtade förut direkt.
+1
det är okej om man är den som frågar. Men jag skulle inte vilja höra om andra som varit med henne innan mig. Jag är med henne nu och det är det som betyder något. Jag pratar inte om tidigare personer jag gillat med de jag gillar heller så..
Om man inte klarar av det ser jag det som ett tecken på osäkerhet, sen är det en annan grej om det går till överdrift såklart.
Till en viss grad är det okej för mig. Vill liksom inte att han ska gå runt och prata om henne/honom (?) varje dag och beskriva hur kärleksfull och bättre än mig hon var eller någonting liknande. Lite ibland, ja men visst. Kanske. Beror på vad för bakgrund dom har haft tillsammans.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet