OKÄNT FAVORITBAND?!
Oh wow. Typ allt jag lyssnar på lixom.
Kultiration, om de räknas. I mina kretsar är de okända.
Citat från FSM
Citat från Stvrmzeit
Citat från FSM
Fast det beror ju på i hur stor skala du sätter det i. Räknar du med 7 miljarder människor, så är 2000 lyssnare ingenting. Under det känns rätt för extremt för att kalla okänt, jag skulle själv kalla det sällsynt eller liknande.
Ja, det beror ju ofta på vad man jämför med. Och hur. Men att generellt sett kalla Kaizers Orchestra för okända är verkligen att ta i tycker jag. Som jag skrev innan, ett band vars skivsläpp har sålt mer än 100 000 exemplar (i bara sitt hemland) och har att göra med Sony BMG och Universal kan jag inte se som okänt. Och att man dessutom har musikvideos som har spelats på TV.
Oj, läste inte tillräckligt noga. Såg inte att meddelandet var riktat till henne, utan trodde det var mer allmänt i tråden. Där håller jag med, 100k i bara hemlandet och kontrakt med internationellt kända företag är allt annat än okänt.
okejokej, det visste inte jag!! D: vafasen, jag tänkte bara på att inte en enda jävel jag nämner dom för vet vilka dom är, men skit i det nu, vi har fått klart för oss att dom är väldigt kända, så.
fortfarande helt fantastiska dock
Inte mitt favoritband men gillar hans röst, inget mer.
Just nu lyssnar jag mycket på Racism's Gay. Dom har släppt ett enda album, och jag hittar dom varken på emocore eller google, så dom är hyfsat okända.
Om man gillar oseriös musik som handlar om sex and boozerekommenderas dom :D (dom finns på spotify iaf.)
Har aldrig mött någon som hört det här bandet.
Visst dem har en musikvideo och typ 70 000 view på den ( Eller något liknande ) men vet inte många som hört dem. In the Midst of Lions heter dem.
LIN -the end of corruption world- <3
Opus Däi:
http://www.facebook.com/OpusDai
Outopsya:
http://www.facebook.com/pages/OUTOPSYA/164104952824?ref=ts
The Daedalus Spirit Orchestra:
http://www.facebook.com/pages/The-Daedalus-Spirit-Orchestra/138701782811229
Karmakanic:
http://www.facebook.com/pages/karmakanic/55405124891
Yakuza:
http://www.facebook.com/pages/yakuza/55268044860
Fan vad coolt, får jag ta på dig? :((
den här tråden tar nog priset för fjantigaste.
Eftersom tråden lyder ''favoritband'' så väljer jag ett.
Klone har förvisso en rätt bred publik inom Frankrike och får ofta spela, men utanför är de nog vad jag skulle välja att punktera ut som relativt okända. De är förjävla skickliga, som satan alltså. Skulle lätt placera dem bredvid Gojira och över det mesta. Det är kvalité. Edit: Sångaren Yann Ligner kan också kännas igen från bandet Mistaken Element.
Rekommenderar hårt.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet