Nykterist ja visst?!

Föregående
Till botten     Sista sidan
Nästa
kissekatten91 Tjej, 34 år

375 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:18
kissekatten91 Tjej, 34 år

nepp e inte ett dugg

Party_Monster Kille, 34 år

994 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:40
Party_Monster Kille, 34 år

Tycker det känns dumt med folk under 18 som öht kallar sig nykterister, visst, för många minderåriga blir det ett aktivt val att avstå från alkohol, men inte för alla. Ni får inte ens dricka egentligen så, men.. ah, det är bara min åsikt..
Är själv inte nykterist, så trött på nykterister som springer runt och säger att de som dricker har dåligt självförtroende, eller "man kan ha roligt utan alkohol" osv osv osv.. som om varenda en som dricker är en osäker liten socialt efterbliven typ som inte kan ha trevligt med vänner när man är nykter.
Däremot respekterar jag folk som inte dricker för att det känns rätt för de själva (kanske har någon i släkten som är alkoholist/inte tycker om att förlora kontrollen över sig själv eller vad det nu kan vara), men som ändå inte typ.. ser ner på andra som dricker.
Jag dricker inte för att få roligt, utan att för att ha roligaRE. Allt ska vara så svart och vitt för vissa.

SugMinCola Tjej, 32 år

948 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:49
SugMinCola Tjej, 32 år

Dricker inte så mycket, men är inte nykterist.
Dricker för sällskapets skull på fester, men blir aldrig full.
Min mormor var alkoholist, och i och med det drabbade mamma drabbar det mig. Min mammas attityd angående alkohol har väl smittat mig, antar jag.

BlackenedDeath Kille, 30 år

5 530 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:54
BlackenedDeath Kille, 30 år

nykterist: nej
Dricker helst inte: ja

det betyder att jag har druckit och kommer säkert, men att jag helst håller mig nykter på fester och dylikt :'>

knatch Tjej, 30 år

1 898 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:56
knatch Tjej, 30 år

INTE FÖR FEM ÖRE

BREWSKiES Tjej, 31 år

3 229 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:57
BREWSKiES Tjej, 31 år

Citat från victorfon


Jag!
Är medlem/sitter i styrelsen i UNF (ungdomes nykterhetsförbund)


min kompis är ordförande ;)

jag är nykterist,så gott som iaf, dricker å sällan så man kan inte ens säga att jag dricker

shipshape Kille, 34 år

393 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 19:59
shipshape Kille, 34 år

fan heller
Öl <3

PungKyss Tjej, 30 år

111 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 21:33
PungKyss Tjej, 30 år

måste dricka annars dör jag

blackdown Tjej, 31 år

999 forumsinlägg

Skrivet:
10 augusti 2009 kl. 21:59
blackdown Tjej, 31 år

Jag skulle inte kalla mig nykterist även om jag inte dricker. Eftersom jag inte umgås med folk som dricker regelbundet heller. Notera att det INTE är av moraliska skäl, bara ointresse. Fjortisfyllor är jag gärna utan, finns bättre saker att göra.

Citat från Kraftkarlen


fulla människor = läskiga människor
--------------------------------------------------------------------------

GEORGE Tjej, 32 år

1 054 forumsinlägg

Skrivet:
22 augusti 2009 kl. 15:10
GEORGE Tjej, 32 år

SPACEHERO
jag ska bara påpeka att det inte bara är fjortisar som super skallen av sig. Supa är inte en del av en stil. Supa är ett sätt att glömma verkligheten en stund, men följden är huvudvärk och illamående. Min mammas kille är alkis, så jag är väldigt anti alkohol.

alvedon Tjej, 32 år

130 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 16:17
alvedon Tjej, 32 år

Jag vet inte om jag gillar ordet "nykterist", men jag dricker iallafall inte och tycker inte om alkohol. Det förstör människor.

HardcoreChey_97 Tjej, 31 år

8 989 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 16:21
HardcoreChey_97 Tjej, 31 år

Nej jag är inte nykterist.
Vore svårt att vara det när jag bara är femton år och inte borde dricka alkohol anyways.

Dreamland Kille, 39 år

74 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 17:12
Dreamland Kille, 39 år

Då jag har har växt upp bland alkohol och diverse droger så har jag sett vad det kan göra när fel personer får i sig det. Det har varit våldtäkter, knivattacker. Folk har försvunnit och sedan hittats i diken, etc etc. Får inte glömma den klassiska misshandeln. Sen så ser inte jag det roliga i med att inte minnas vad det var man gjorde dagen innan, Stinka sprit och sen tillbringa halva kvällen på nån toalett för att sedan spy upp det man druckit. Nu säger inte jag att det gäller för alla som dricker men det är dom erfarenheterna jag har fått av just alkohol Jag skulle inte säga att jag är nykterist men inte heller det motsatta. Kan ta nått till mat mest för att det blir godare på det viset, Eller till nån högtid.

akarui Tjej, 33 år

76 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 17:14
akarui Tjej, 33 år

jag dricker inte :3 har jättestort kontrollbehov.

Hellraiser Tjej, 28 år

3 811 forumsinlägg

Skrivet:
5 februari 2010 kl. 17:16
Hellraiser Tjej, 28 år

Det smakar inte gott. Så jag dricker inte, typ :D
(är jag tillräckligt störd kan jag göra't)


Föregående
Till toppen     Sista sidan
Nästa

Du måste vara inloggad för att skriva i forumet