Nu kan du köpa och ladda ner dina playlists från Spotify

RobbanMurray Kille, 36 år

Idag lanserar Spotify en ny tjänst som gör det möjligt för Spotify-användare att köpa delar av eller hela sina låtlistor om man vill ha möjlighet att lyssna på dessa i sin mobil eller annan mediaspelare.

Det här är givetvis ett alternativ för de användare som inte kör Spotify Premium men ändå vill kunna lyssna på sina favoritlåtar mer än fem gånger i månaden respektive tio timmar i månaden. Priserna per låt varierar lite beroende på hur många låtar man väljer att köpa. Köper man 10 stycken kostar de en euro styck men väljer man att köpa 100 låtar eller fler på ett bräde så sjunker kostnaden till 0,6 euro per låt.

Förutom detta så kommer den nya versionen av Spotify även att ha stöd för att synka sin musik till iPod direkt från Spotify-klienten och även importera den musik man redan har i iPoden till Spotify. Man släpper även den mobila versionen av Spotify till alla användare så att även Spotify Free/Open-användare kan använda denna i sin mobil för att lyssna på köpt musik.

Det här nya draget från Spotify kanske inte känns så jättespännande för oss i Sverige som använt Spotify under några år men kan visa sig viktigt när man slår sig in på den amerikanska marknaden och kan få iTunes-användare att börja använda Spotify som musikspelare istället för iTunes.


KÄLLA

Rassilon Kille, 34 år

4 097 forumsinlägg

Skrivet:
4 maj 2011 kl. 16:13
Rassilon Kille, 34 år

Ganska ovärt då priset är ganska högt...


Men sen undrar jag.. På vilket sätt är detta annorlunda från tidigare? Man kan ju redan nu köpa och ladda ner låtar från spotify och har kunnat ett bra tag tidigare..
Så den funktionen är ju långtifrån ny, eller? Bara det att de sätter lite andra priser kanske.. Jag vet inte vad det har kostat hittills nämligen.


Synca med iPod är ju nice, om de gör det på ett bra sätt!

RobbanMurray Kille, 36 år

Du har inte kunnat köpa en hel playlist innan utan att trycka på varenda låt som är i den typ

Viruset Kille, 32 år

14 891 forumsinlägg

Skrivet:
4 maj 2011 kl. 16:46
Viruset Kille, 32 år

Nja, sex spänn per låt tycker jag är att ta i, då kan man lika gärna köpa premium.

RedShirtGuy Tjej, 33 år

26 072 forumsinlägg

Skrivet:
4 maj 2011 kl. 16:50
RedShirtGuy Tjej, 33 år

5,3 kr per låt på 100 låtar.
530 kr för 100 låtar.

väldigt rimligt.

beatyourkids Kille, 37 år

hörde att musik på internet va gratis, stämmer det?


Du måste vara inloggad för att skriva i forumet