Neuropsykiatriskt funktionshinder
Aldrig upplevt något sådant, men det måste vara otroligt jobbigt.
Mitt ex har en brorsa som har Autism. Han är runt 20år gammal men beter sig som tre. ._. Det var lite... awkward, för jag var den enda i huset som inte kunde förstå sig på människan.
jag har en dignos kommer inte ihåg vad det va men jag har det svårt i livet iallafall det är as jobbigt allt förvandlas till en annan värld
Ja hej öööh ja det försvårade/försvårar mitt och candycums förhållande men jag säger det SE inte funktionshinderna som ett FEL eftersom det är bara ett udda sätt å fungera
Men ja det försvårar bland människor som inte har det och andra som har
kontakten mellan dessa människor blir Väldigt svår ibland
jag har Aspergers Syndrom och OCD.. och i vissa situationer så vet jag att det påverkar mitt och oneplayer's förhållande negativt.
i övrigt känns det som om det är neutralt, varken påverkar negativt eller positivt.
sen så har min pojkvän dyskalkyli, fast det är ju inget som påverkar vårt förhållande öht.
Man ska nog inte tänka på det som någontin negativt.
Jag har Autism, men jag ser det som att jag har ett annat perpektiv.
Visst, det finns saker jag inte förstår, men jag kan lära mig om jag bara försöker.
"Ingenting är omöjligt, bara mer eller mindre besvärligt."
Downies <3
Imorn Blir det utredning ang. ADHD.
Cheers.
Får be min pojke skriva här så blir det mer on topic.
Jag har inget hjärta hehe lol ^_^
ADHD här hej!
Det är svårt, men det går.
Jag har asperger, så det försvårar i stort sett alla mina relationer och jag önskar verkligen att det inte var så.
jag har ADHD
tycker inte det har påverkat mina förhållanden.. visst kan jag bli lite mer lättretlig men inte så farligt :P
Däremot att jag är emotinellt instabil har påverkat, men det är ju inget neuropsykiatrisk :P
adhd här, påverkar förhållanden ja.
Jag blir för arg.
Nästan säker på att jag hade OCD som barn. Syndromet speglades av min familjs religiösa värderingar. Hela uppväxten var en djävla plåga.
är ett helvete när båda två har adhd, även fast det är lättare att "förstå" hur den andra tänker osvosv
Har ADHD, det har påverkat mina förhållanden ja. Blir så jävla arg och aggressiv.
Sen känns det som att jag inte tänker på riktigt samma sätt som alla andra.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet